Sokaklardaki görsel kalitenin mevsimsel farklılıklar ve sokak ağaçları bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of visual quality on streets in the context of seasonal differences and street trees
- Tez No: 884674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cadde ve sokakların görsel kalitesi, kamusal mekânların çekiciliğini belirleyen önemli bir faktördür. Bu konuda yapılan araştırmalar, çevre algısının ve estetik değerlendirmenin, cadde ve sokak görüntülerinin insanlar üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Ancak, görsel kaliteyi değerlendirmek için sadece fiziksel özellikleri ele alan nesnel değerlendirmeler yeterli değildir; aynı zamanda insanların öznel algılarını içeren estetik beğenin de dikkate alınması önemlidir. Cadde ve sokakların görsel kalitesini artıran unsurlardan biri de yeşil dokudur, sokaklarda yer alan ağaçların mevsimsel değişimi, çevre algısı ve estetik değerlendirmenin de önemli bir bileşenidir. Bu nedenle, cadde ve sokakların görsel kalitesini anlamak için karma bir yaklaşım benimsenmelidir. Bu tez çalışmasının amacı, sokak ağaçlarının mevsimsel değişimlerini dikkate alarak, cadde ve sokak görüntüleri üzerinden görsel kaliteyi etkileyen ölçülebilir tasarım nitelikleri (çeşitlilik/karmaşıklık, yeşil alan yoğunluğu, açıklık oranı, kapalılık oranı, cephe yoğunluğu ve ışık/gölge etkisi) ile algılanan estetik beğeni arasındaki ilişkiyi sorgulamaktır. Çalışma ile, cadde ve sokaklardaki estetik beğeniyi artıran tasarım unsurlarının saptanması hedeflenmiştir. Cumhuriyet Dönemi Ankara'sının özgün mahallelerinden biri olan ve sokaklarındaki ağaç dokusu ile dikkat çeken Mebusevleri mahallesi çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Alan çalışması üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, Mebusevleri mahallesinde seçilen örneklem cadde ve sokakların yaz ve kış dönemlerine ait fotoğrafları çekilerek, hazırlanmıştır. İkinci aşamada, cadde ve sokakların görsel kalitesini belirleyen ölçülebilir tasarım nitelikleri fraktal geometri ve görüntü istatistik analizi yöntemleri; estetik beğeni ise anket çalışması ile belirlenmiştir. Üçüncü ve son aşamada, görsel kaliteyi etkileyen ölçülebilir tasarım nitelikleri ile estetik beğeni değerleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon analizi ile test edilmiş ve mevsimsel farklılıklara göre ölçülebilir tasarım nitelikleri Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, sokak ağaçlarının mevsimsel değişimleri, bireylerin sokakların görsel kalitesini değerlendirme süreçlerinde etkilediğini ve algısal farklılıkları şekillendiren ölçülebilir tasarım nitelikleri arasında farklılık bulunduğunu açıkça ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The visual quality of avenues and streets is an important factor that determines the attractiveness of public spaces. Research on this subject emphasizes the impact of environmental perception, aesthetic evaluation, street and street effects on people. However, objective evaluations that only address physical features are not sufficient to evaluate visual quality; It is also important to take into account aesthetic taste, which includes people's subjective perceptions. One of the elements that increase the visual quality of avenues and streets is the green texture. Seasonal change of trees on the streets is also an important component of environmental perception and aesthetic evaluation. Therefore, a mixed approach should be adopted to understand the visual quality of streets and avenues. The aim of this thesis study is to examine the measurable design qualities (diversity/complexity, green area density, openness ratio, closure ratio, facade density and light/shadow effect) and perceived aesthetic appreciation that affect the visual quality through street and street images, taking into account the seasonal changes of street trees. questioning the relationship between them. The aim of the study is to identify design elements that increase the aesthetic appreciation of streets and avenues. Mebusevleri neighborhood, one of the unique neighborhoods of Ankara in the Republican Era and attracting attention with the tree texture on its streets, was determined as the study area. The field study consists of three stages. In the first stage, photographs of the selected sample avenues and alleys in the Mebusevleri neighborhood were taken during the summer and winter periods. In the second stage, measurable design qualities that determine the visual quality of streets and avenues, fractal geometry and image statistical analysis methods; Aesthetic appreciation was determined through a survey. In the third and final stage, the relationship between measurable design attributes affecting visual quality and aesthetic appreciation values was tested with Spearman correlation analysis, and measurable design attributes were compared according to seasonal differences using the Mann-Whitney U test. As a result, it has been clearly demonstrated that seasonal changes in street trees affect individuals' processes of evaluating the visual quality of streets, and that there are differences in measurable design qualities that shape perceptual differences.