Değişen iklim kuşağında doğrusal programlama yaklaşımı ile tarımsal su yönetimi
Agricultural water management with linear programming approach in the changing climate zone
- Tez No: 884676
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIRIM, PROF. DR. KEMAL SULHİ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Biga Cihadiye Kaynarca göleti sulama sahasında yer alan tarımsal işletmeler için optimum bitki deseni belirlemeyi çalışılmıştır. Sulama sahasında yetiştirilen bitkilerin güvenilir yağış koşullarında mevsimlik su ihtiyacı CropWat 8.0 programında hesaplanmış ve sulama programları belirlenmiştir. Sulama sahasının büyüklüğü, yetiştiriciliği planlanan bitkilerin maksimum ve minimum alanları, birim alan için brüt kar miktarları göz önüne alınarak, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında doğrusal programlama yöntemiyle optimum bitki deseni belirleyen bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım sayesinde çiftçilerin yetiştirmek istekleri bitki tercihlerini dikkate alarak optimizasyon sonucunu tarımsal işletmelere dağıtmıştır. Bitkinin su ihtiyacı tamamen karşılandığı S1 (%100) seviyesinde sulama suyu miktarı belirlenerek kısıt konuları S2 (%70) ve S3 (%50) konuları oluşturulmuştur. Su kaynağındaki miktar belirli aralıklarla azaltılarak senaryolar oluşturulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Geliştirilen optimum bitki deseni modeli, CBS altyapısından da faydalanılarak geleneksel programlara göre daha hızlı sonuçlandırmış ve sahip olunan su kaynağına göre harita üzerinde önerilen bitki deseni üretici parsellerine dağıtılmıştır. Bu çalışmada su kaynağının yetersiz olduğu durumda karar vericilere bilginin daha hızlı iletilmesini sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the optimum cropping pattern for agricultural enterprises located in Çanakkale Biga Cihadiye Kaynarca pond irrigation area. The seasonal water requirement of the plants grown in the irrigation area under reliable rainfall conditions was calculated in CropWat 8.0 programme and irrigation schedules were determined. Considering the size of the irrigation area, the maximum and minimum areas of the plants planned to be cultivated, and the gross profit amounts per unit area, a software that determines the optimum plant pattern by linear programming method in Geographical Information System (GIS) environment was developed. Thanks to the developed software, the optimization result was distributed to agricultural enterprises by taking into account the plant preferences of the farmers. By determining the amount of irrigation water at S1 (100%) level, where the water requirement of the plant is fully met, constraint subjects S2 (70%) and S3 (50%) were applied. Scenarios were created by decreasing the amount in the water supply at certain intervals and the results were evaluated. The developed optimum plant pattern model was finalised faster than traditional programmes by making use of GIS infrastructure and the proposed plant pattern on the map was distributed to the producer parcels according to the available water resource. In this study, it is aimed to provide faster transmission of information to decision makers in case of insufficient water supply.