An analysis of the press laws in the Democrat Party era
Demokrat Parti döneminde basın yasalarının analizi
  1. Tez No: 884700
  2. Yazar: EMRECAN YASAN
  3. Danışmanlar: DR. MURAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında çok partili düzene geçen Türkiye'de çeşitli toplumsal ve siyasi değişimler gerçekleşmiştir. 1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden ayrılan Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan'ın Demokrat Parti'yi kurmuşlardır. 1950 senesinde iktidara gelen Demokrat Parti'nin basın özgürlüğüne vurgu yaparak ve basın çalışanlarına yasal haklar vererek ciddi destek aldığı görülmektedir. Başlangıçta basına geniş bir özgürlük tanınmış olsa da, zamanla basını kontrol altına alma çabaları gözlemlenmiştir. Özellikle muhalif gazetelere karşı sert tutum sergileyen Demokrat Parti'nin, kendi yandaş basını oluşturulduğu görülmektedir. Zamanla ilerleyen yıllarda, bu çeşitlenme besleme basın olgusunu da beraberinde getirmiştir. 1950'li yıllara dair birçok çalışma olmasına rağmen basın yasaları üzerinden Demokrat Parti'yi değerlendiren içerikler sınırlıdır. Bu tez, Türkiye'de 1950-1960 yılları arasında hükümet ve basın arasındaki ilişkiyi basın yasaları, devlet yapısı, iç ve dış politika süreçleri bağlamında incelemektedir. Bu bağlamda çalışma, yerel ve uluslararası gelişmeleri ve bunların dönemin basın kanunlarına yansımasını incelemeyi amaçlamaktadır. Demokrat Parti'nin uzun süre görevde kaldığı dönem basın yasaları açısından incelenmiştir. Bu tezin amacı Demokrat Parti'nin 1950-1960 yılları arasında geçirdiği değişimleri ve bunun basın yasalarına nasıl yansıdığını incelemektir.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the Second World War, Türkiye underwent significant social and political transformations as it transitioned to a multi-party system. In 1946, Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuad Köprülü, and Refik Koraltan, having broken away from the Republican People's Party, founded the Democrat Party. It is observed that the Democrat Party, which came to power in 1950, received significant support by emphasizing press freedom and granting legal rights to media workers. Although initially a broad freedom was granted to the press, efforts to control the media were observed over time. Notably, the Democrat Party, which displayed a harsh attitude towards opposition newspapers, was seen to establish its biased press. As the years progressed, this diversification also brought along the phenomenon of sponsored media. Although numerous studies have focused on the 50s, there are limited evaluations of the Democrat Party era through press laws. For this purpose, this thesis examines the relationship between the government and the press in Türkiye between 1950 and 1960 in the context of press laws, state structure, and domestic and foreign policy processes. The study intends to examine the local and international developments and their reflections in the press laws of the period. The period during which the Democrat Party remained in office is examined regarding press laws. This thesis aims to address the changes that the Democrat Party underwent between 1950 and 1960 and the effects of these changes on the press laws and their amendments.