Lise öğretmenleri bağlamında iş tatmini ve örgüt kültürü ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between job satisfaction and organizational culture in the context of high school teachers
  1. Tez No: 884718
  2. Yazar: İLKNUR BALCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğretmenleri bağlamında örgüt kültürü ile iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan lise öğrenim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Araştırma verileri toplam 225 katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, örgüt kültürü ölçeği ve iş tatmini ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verilerine yönelik kategorik sorulara verdikleri yanıtlara frekans analiz uygulanmış, verilerin dağılımı“n”ve“%”olarak tablolarda sunulmuştur. Sonrasında, demografik verilere göre İş Tamini Ölçeği ve Örgüt Kültürü ölçeklerinin farklılık gösterip göstermediği anlamlılık testleri ile analiz edilmiştir. Hangi analizin kullanılacağına karar vermeden önce, verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sınamaları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş -1.5 ile +1.5 aralığında olduğu gözlenmiştir. Normal dağılıma uyan verilerin; analizi için iki grup karşılaştırmalarda Bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise ANOVA kullanılmıştır. Anlamlı çıkan analizlerde hangi gruplar arasında fark olduğunun belirlenmesi için Levene testi sonuçlarına göre Hochbergs GT2 post-hoc analizi uygulanmıştır. Ölçekler arası ilişki Pearson Korelasyon testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın analizinde SPSS v23 istatistik programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında iş tatmini ile olumlu şebekeleşmiş örgüt kültürü, olumlu kar amacı güden örgüt kültürü, olumlu bölümlenmiş örgüt kültürü, olumlu topluluksal örgüt kültürü arasında pozitif yönde düşük-orta düzeyde; olumsuz şebekeleşmiş örgüt kültürü, olumsuz kar amacı güden örgüt kültürü, olumsuz bölümlenmiş örgüt kültürü, olumsuz topluluksal örgüt kültürü arasında negatif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between organizational culture and job satisfaction. The research, which used the quantitative research method, was designed in the relational screening model. The sample of the research consisted of administrators and teachers working in high school education institutions in Kartal district of Istanbul. Research data was collected from a total of 225 participants. Personal information form, organizational culture scale and job satisfaction scale were used as data collection tools in the research. Frequency analysis was applied to the answers given by the participants to the categorical questions regarding their demographic data, and the distribution of the data is presented in the tables as“n”and“%”. Afterwards, whether the Job Satisfaction Scale and Organizational Culture scales differed according to demographic data was analyzed with significance tests. Before deciding which analysis to use, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to evaluate whether the data conformed to normal distribution. Additionally, the skewness and kurtosis values of the data were examined and observed to be between -1.5 and +1.5. Data complying with normal distribution; For analysis, independent sample t test was used for comparisons between two groups, and ANOVA was used for comparisons of more than two groups. Hochbergs GT2 post-hoc analysis was applied according to the Levene test results to determine which groups had differences in the significant analyses. The relationship between the scales was evaluated with the Pearson Correlation test. SPSS v23 statistical program was used in the analysis of the research. When we look at the research findings, there is a positive relationship between job satisfaction and positive networked organizational culture, positive profit-oriented organizational culture, positive segmented organizational culture, and positive communal organizational culture at low-medium level; A low level statistically significant negative relationship was detected between negative networked organizational culture, negative profit-oriented organizational culture, negative segmented organizational culture, and negative communal organizational culture.