Öğretmen özgeciliği ve dindarlık ilişkisi üzerine nicel bir araştırma
A quantitative research on the relationship between teacher altruism and religiousness
- Tez No: 884719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KILIÇ AHMEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dindarlığın öğretmen özgeciliği ile ilişkisini araştıran bu araştırma ilişkisel modelde tasarlanmış nicel bir araştırmadır. Çalışmanın temel amacı, dindarlığın öğretmen özgeciliği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda özgecilik ve dindarlık kavramları hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Araştırmamıza Kütahya ve Ankara illerinde resmi ve özel kurumlarda çalışan, kartopu örnekleme yoluyla seçkisiz olarak atanan N=, 254 öğretmen katılmıştır. Araştırmaya 107 kadın (yaş ort=35.79; ss=6.958) ve 147 erkek (yaş ort=46.96; ss=8.884) öğretmen gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında, dindarlık düzeyinin belirlenmesi için“Dindarlık Envanteri”ve öğretmenlerin özgecilik düzeylerinin belirlenmesi için“Öğretmen Özgeciliği Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS analiz programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuşlardır. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin dindarlık toplam puanları ile öğretmen özgeciliği toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin dindarlık düzeyleri arttıkça özgecilik düzeyleri artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which investigates the relationship between religiosity and teacher altruism, is a quantitative research designed in a relational model. The main purpose of the study is to investigate the effect of religiosity on teacher altruism. In this context, detailed information is given about the concepts of altruism and religiosity. N = 254 teachers working in public and private institutions in Kütahya and Ankara provinces, randomly assigned through snowball sampling, participated in our research. 107 female (mean age = 35.79; sd = 6.958) and 147 male (mean age = 46.96; sd = 8.884) teachers participated in the research voluntarily. Within the scope of the research,“Religiosity Inventory”was used to determine the level of religiosity and“Teacher Altruism Scale”was used to determine the altruism levels of teachers. The data obtained from the research were subjected to statistical analysis with the SPSS analysis program. The findings show that there is a positive significant relationship between teachers' religiosity total scores and teacher altruism total scores. As teachers' level of religiosity increases, their level of altruism increases.