Dental travma sonrası anterior dişlere uygulanan farklı splint türlerinin klinik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical effects of different splint types applied to the anterior teeth after dental trauma
  1. Tez No: 733931
  2. Yazar: VASFİYE BÜŞRA ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ABAKLI İNCİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dental travmalar, hastaların yaşam kalitesini etkileyebilecek dış veya iç kuvvetlerden kaynaklanan yaralanmalardır. Diş hekimliğinde yapılan splintleme travmatik dişlerin yeniden konumlandırılması ve stabilizasyonu için yaygın olarak kullanılan tekniklerden biridir. Bu çalışma ile dental travma ve splint uygulaması sonrası klinik ölçümler yapılmıştır. Elde edilen veriler ile splint türlerinin uygulandıkları dişlere etkileri incelenerek hekimlere splint seçimlerinde yardımcı olmak hedeflenmektedir. Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti kliniğine dental travma nedeniyle başvuran 7-16 yaşları arasındaki 38 hasta ile yürütülmüştür. Anterior dişlerine splint yapılan bu hastalarda; cinsiyet, yaş, travma nedenleri, travmaya uğramış diş sayısı, travma tipi, travmaya uğramış dişlere yapılan tedaviler değerlendirilmiştir. Aynı zamanda splint türleri, splint yapılan dişlerde plak indeks, gingival indeks, sondlanan cep derinliği ve renk değişimleri de değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede Ki-kare testi, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklerin incelenmesinde Mann-Whitney U testi, bağımlı örneklerin incelenmesinde Wilcoxon T testi kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Tüm değerlendirmeler için istatistiksel anlamlılık düzeyi %5 (p0,05). Renk değişikliği açısından her iki splint grubunda da L* değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülürken (p0,05). ΔE değeri misina-kompozit splint grubunda 5,26, ortodontik tel-kompozit splint grubunda 8,36 olarak belirlenmiştir. 6 diş dahil edilerek yapılan splintlerde, misina-kompozit splint grubunda L* ve a* değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülürken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Dental traumas are injuries caused by external or internal forces that can affect patients' quality of life. Splinting in dentistry is one of the commonly used techniques for repositioning and stabilizing traumatic teeth. In this study, it was aimed to analyze the data obtained from trauma registration forms and clinical measurements of the patients. With the data obtained, it is aimed to determine the status of dental trauma cases and to assist in the clinical selection of splint types. This study was carried out with 38 patients aged between 7-16 years who applied to Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry Pedodontics clinic due to dental trauma. The patients were splinted due to trauma to their anterior teeth; In these patients, gender, age, causes of trauma, number of traumatized teeth, trauma type, treatments for traumatized teeth were evaluated. At the same time, splint types, plaque index, gingival index, terminated pocket depth and color changes in splinted teeth were also evaluated. Statistical analyzes were made using the Chi-square test to determine the relationship between categorical variables, the independent t test for the comparison of the normally distributed variables, the Mann-Whitney U test for the analysis of independent samples in the comparisons between groups, and the Wilcoxon T test for the analysis of dependent samples. The statistical significance value was taken as 5% (p0,05). In terms of color change, there was a statistically significant difference in L* value in both splint groups (p0,05). The ΔE value was 5,26 in the fishing line-composite splint group and 8,36 in the orthodontic wire-composite splint group. In splints made by including 6 teeth, there was a statistically significant difference in L* and a* values in the fishing line-composite splint group (p0,05).