LGS'deki, matematik ders kitaplarındaki ve MEB tarafından yayınlanan örneklerdeki matematik sorularının analizi
Analysis of mathematics questions in LGS, mathematics textbooks, and examples published by MoNE
- Tez No: 884742
- Danışmanlar: PROF. SONER DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, LGS' deki, matematik ders kitaplarındaki ve MEB tarafından yayımlanan örneklerdeki matematik sorularının analizinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada, nicel araştırma yöntemi çerçevesinde doküman incelenmesi yolu ile veriler elde edilmiştir. 2018'den 2024 yılına kadar çıkmış LGS matematik soruları, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün resmi web sitesinde yer alan örnek matematik soruları ve Talim Terbiye Kurulunun kararı ile ders kitabı olarak kabul edilen üç farklı yayının 8.sınıf matematik ders kitaplarında yer alan ünite değerlendirme soruları araştırmanın veri kaynaklarıdır. Toplamda 973 matematik sorusundan oluşan veriler içerik analizi bağlamında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde soruların öğrenme alanlarını tespit etmek amacıyla araştırmacı ve 6 uzman tarafından uzman görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen üç farklı soru türünde en fazla kareköklü ifadeler öğrenme alanından, en az üçgende benzerlik, dönüşüm geometrisi ve geometrik cisimler konularından soruların yer aldığı elde edilen bulgulardandır. Kazanım sayısı ve işlenme süresinin yüzdelerinin fazla olmasından kaynaklı olarak 7 yıl boyunca kareköklü ifadeler konusundan en fazla soru geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Geometrik cisimler konusundan en az yüzdede soru çıkması ya da hiç çıkmaması eğitim öğretim yılının son konusu olmasından kaynaklı olduğu söylenebilir. Çıkmış soruların konu dağılımları yıllara göre karşılaştırıldığında; 2022 ve 2024 yıllarının birebir aynı oranlarda, 2019 yılının benzer olduğu sonucuna varılmıştır. Sadece birinci dönem konularının yer aldığı 2020 LGS ve 2023 LGS arasında benzer bir dağılım olmadığı söylenebilir. 8. sınıf matematik ders kitabının ünite değerlendirme sorularının LGS sınavı konu dağılımına ve örnek sorulara uygun olarak hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze mathematics questions from the LGS, mathematics textbooks, and sample questions published by MoNE. Within the framework of quantitative research methods, data was collected through document analysis. The data sources include LGS mathematics questions from 2018 to 2024, samples the official website of MoNE, and three different 8th-grade mathematics textbooks recognized as official by BoE. Totally 973 mathematics questions were analyzed within the context of content analysis. To determine the learning domains of the questions, an expert consultation form was used by the researcher and six experts. Among the findings, it was observed that the highest number of questions are radical expressions, while the fewest are about similarity in triangles, transformation geometry, and geometric solids. Due to the high percentages of learning outcomes and the processing time, it is concluded that the most questions over the past 7 years have come from the topic of radical expressions. The low percentage or absence of questions on geometric solids can be attributed to it being the last topic of the academic year. When comparing the topic distributions of the questions over the years, it was found that the proportions for 2022 and 2024 were identical, and 2019 was similar. It can be stated that there is no similar distribution between 2020 and 2023 LGS, which covered only first-semester topics. It is recommended that the unit assessment questions in the textbooks be prepared in alignment with the topic distribution of the LGS exam and sample questions.