Yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışlarının çalışanların işe adanmışlık düzeyine etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of servant leadership behaviors of managers on the level of dedication of employees
  1. Tez No: 884743
  2. Yazar: AYŞEGÜL BAYTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, yöneticilerin hizmetkâr liderlik davranışlarının çalışanların işe adanmışlık düzeyleri üzerindeki etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma nicel (sayısal) araştırma yönetmeleri içinde yer alan betimsel tipte tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırmadır. Verilerin toplanması çevrimiçi uygulama şeklinde online platformlar aracılığı ile anket toplama yöntemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın verileri Türkiye'de yönetici pozisyonunda çalışan ve seçkisiz yollarla seçilen 385 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde 'Demografik Bilgi Formu', 'Hizmetkar Liderlik Davranışları Ölçeği' ve 'İşe Adanmışlık Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen verilen sosyal bilimler için istatistik programı olan SPSS-27 ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde normallik analizi sonuçlarına göre; t testi, ANOVA (Post Hoc Tukey ve Games Howell), korelasyon testleri yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgular incelendiğinde hizmetkar liderlik toplam, güçlendirme, hizmet ve vizyon alt boyutları ile işe adanmışlık toplam, dinçlik, adanma ve yoğunlaşma alt boyutları arasında pozitif yönde istatistiksel anlamlı ilişki bulunmuştur. Son olarak araştırmanın demografik değişkenlerinden medeni durum, eğitim düzeyi, yaş aralıkları, iş hayatında toplam çalışma süresi ve gelir düzeyi ile hizmetkar liderlik ve işe adanmışlık arasında istatistiksel olarak anmalı farklılık saptanmıştır. Bunun yanında cinsiyet ile hizmetkar liderlik ve işe adanmışlık arasında ise herhangi bir istatistiksel farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak katılımcılarda hizmetkar liderlik toplam, güçlendirme, hizmet ve vizyon düzeyleri arttıkça işe adanmışlık toplam, dinçlik, adanma ve yoğunlaşma düzeylerinin de arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the effect of servant leadership behaviors of managers on the level of dedication of employees. The research is a descriptive and relationship-seeking research in the descriptive type within the quantitative (quantitative) research managements. The collection of data was carried out by the method of collecting surveys through online platforms in the form of an online application. The data of the study consisted of 385 people working in managerial positions in Turkey and selected in random ways. In order to obtain the research data, 'Demographic Information Form', 'Servant Leadership Behaviors Scale' and 'Commitment to Work Scale' were used. The obtained data was analyzed and analyzed with SPSS-27, the statistical program for social sciences. According to the results of normality analysis in analyzing the research data; t test, ANOVA (Post Hoc Tukey and Games Howell), correlation tests were analyzed. When the findings of the study were examined, a statistically significant relationship was found between the sub-dimensions of servant leadership total, empowerment, service and vision and the subdimensions of dedication total, vigor, dedication and concentration. Finally, a statistically significant difference was found between marital status, education level, age ranges, total working time and income level in business life, servant leadership and dedication from the demographic variables of the study. In addition, no statistical differences were found between gender and servant leadership anddedication. As a result, it was found that as the levels of servant leadership totality, empowerment, service and vision increased in the participants, the levels of dedication, vigor, dedication and concentration also increased.