II. Meşrutiyet Döneminde (1908-1918)) gayrimüslim kadınların toplumdaki yeri
The social statüs of the non-müslim women during The Second Constitutional Era (1908-1918)
- Tez No: 884785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN MÜDERRİSOĞLU BÜYÜKAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Osmanlı modernleşmesi II. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte önemli bir ivme kazanmıştır. Osmanlı kadın hareketini de radikal bir şekilde etkileyen bu süreçte kadınlar içinde bulunduğu toplumdaki konumunu sorgulamaya başlamış, kadın-erkek eşitsizliğine karşı bir mücadele yürütmüştür. Kadınlar bu bilinçle ve sorgulamalarla birlikte kendilerine yeni bir toplumsal düzen yaratmak istemiştir. Artık kendilerinin sadece bir eş veya anne kimliğiyle değil, farklı kimlik ve rollere sahip olmaları gerektiğini savunmuşlardır. Diğer taraftan Osmanlı kadın hareketinde sadece Müslüman kadını yer almamış aynı zamanda gayrimüslim kadınlarda toplumun bir parçası olarak mücadele etmiştir. Bu tez çalışmasında, II. Meşrutiyet Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nde yaşayan gayrimüslim kadınların konumları ve hak mücadelesi ele alınmıştır. Osmanlı toplumu içerisinde gayrimüslim kadınların sosyal, ekonomik ve hukuki alanlardaki konumları değerlendirilmiştir. Gayrimüslim kadınların eğitim hayatı, sanat alanındaki faaliyetleri, giyim-kuşamı, hak ve imtiyazlarının Müslüman kadınları ile benzer veya farklı yönleri ortaya koyulmuştur. Çalışmamız arşiv belgeleri ışığında Osmanlı gayrimüslim kadınının hayatını çeşitli perspektiflerden ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman modernization gained significant momentum with the proclamation of the Second Constitutional Era. This period radically impacted the Ottoman women's movement, leading women to question their position in society and to fight against gender inequality. With this awareness and questioning, women sought to create a new social order where they were not just seen as wives or mothers, but as individuals with diverse identities and roles. Moreover, the Ottoman women's movement included not only Muslim women but also non-Muslim women who were part of the society and fought for their rights. This thesis examines the status and rights struggles of non-Muslim women living in the Ottoman Empire during the Second Constitutional Era. It evaluates the social, economic, and legal positions of non-Muslim women within Ottoman society. The study explores the educational life, artistic activities, clothing, and privileges of non-Muslim women, highlighting the similarities and differences compared to Muslim women. This work, based on archival documents, examines the lives of Ottoman non-Muslim women from various perspectives.