Merkezi kompozit tasarım kullanarak CR(III)'ün maya bazlı biosorbent ile zenginleştirilmesi ve tayini
Enrichment and determination of CR(III) with yeast based biosorbent using central composite design
- Tez No: 884800
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN YALÇINKAYA, ÖĞR. GÖR. BERAT ÇINAR ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, mikroorganizma immobilize edilmiş perlit adsorbanında Cr(III) iyonun katı faz özütleme ile zenginleştirmesi araştırılmıştır. Mikroorganizma olarak Pichia kudriavzevii JD2 mayası kullanılmıştır. Cr(III) tayini alevli atomik absorpsiyon spektrometrik yöntemle yapılmıştır. Cr(III) iyonun geri kazanma verimine pH'nın, adsorban miktarının, geri alma çözeltisinin hacmi ve cinsi, örnek çözeltisinin akıl hızı ve hacminin etkisi araştırılmıştır. Kolon tekniği kullanarak en uygun zenginleştirme koşulları pH 4, geri alma çözeltisi 10 mL 2 mol/L HNO3, numune akış hızı 1-3 mL/min olarak belirlenmiştir. Belirlenen en uygun şartlarda Cr(III) iyonunun geri kazanma verimi % 95 güven aralığında Pichia kudriavzevii JD2 üzerine immobilize edilmiş perlit numunesinde % 100,1±0,3 olarak tespit edilmiştir. Cr(III) iyonu için gözlnebilme sınırı (LOD) 4,8 µg/L ve tayıin sınırı (LOQ) 15,8 µg/L analitik değişkenler belirlenmiştir. Yöntemin kesinliği standard referans maddeler (CRM) kullanılarak yöntemin doğruluğu belirlenmiştir. Geri kazanma veriminin bağlı hatası %10'dan küçük olarak belirlenmiştir. Yöntemde çeşme su ve mineral suyu olamak üzere iki farklı su örneğinde Cr(III) tayin uygulamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the preconcentration of Cr(III) ion in microorganism immobilized on perlite adsorbent by solid phase extraction was investigated. As the microorganism was tested Pichia kudriavzevii JD2. Cr(III) determination was made by flame atomic absorption spectrometry. The effects of pH, amount of adsorbent, volume and type of recovery solution, and flow rate and volume of the sample solution on the recovery efficiency of Cr(III) ion were investigated. By applying the column technique, the optimum preconcentration conditions were determined as pH 4, recovery solution 2 mol/L HNO3 and volume 10 mL, and sample flow rate 1-3 mL/min. Under the optimum conditions, the recovery efficiency of Cr(III) ion was found to be 100,1±0.3% of perlite immobilized on Pichia kudriavzevii JD2 with a 95% confidence level. Analytical variables with limit of detection (LOD) of 4.8 µg/L and limit of quantification (LOQ) of 15.8 µg/L were determined for the Cr(III) ion. The accuracy of the method was determined using standard reference materials (CRM). The relative error of the recovery efficiency was determined to be less than 10%. The method was applied to the determination of Cr(III) in various water samples such as tap water and mineral waters.