Fotovoltaik sistemlerin şebeke entegrasyonunun incelenmesi
Photovoltaik systems and grid integration investigation
- Tez No: 884830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BALA DURANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Küreselleşen dünya üzerinde oluşan enerji ihtiyacını karşılayabilmek, gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Kısıtlı olan fosil yakıtların, çok geniş bir kullanım alanı olması, insanoğlunun çeşitli yöntemlere başvurmasına ve yeni kaynak arayışına girmesine neden olmuştur. Artan nüfus ile birlikte enerji kaynaklarının yetersizliğinden dolayı, yenilenebilir enerji kaynaklarına rağbet bir hayli artmaktadır. Temiz ve sürekli enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynakları, yakıt sorununun olmaması ve dışa bağımlılığı azaltması açısından da önemlidir. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Güneş enerjisi, yakıtı güneş ışınları olan sonsuz, çevre dostu bir enerji türüdür. Enerji ihtiyacına bağlı olarak, gerektiğinde değiştirilebilir, esnek sistemlerdir. Bunlara ek olarak, işletme kolaylığı, hareketli parçasının olmaması ve dayanıklı sistemler olması güneş enerjisinin diğer yenilenebilir enerji türleri arasındaki üstünlüğüdür. Isıtma, soğutma, kurutma, sulama ve elektrik üretimi gibi çok farklı alanlarda güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Güneş enerjisini kullanarak elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir. FV sistemler, güneş hücresindeki p-n yapısındaki elektron boşluk çiftlerinin hareketinden faydalanarak, güneş ışınları sayesinde doğru akım elektrik üreten yarı iletken sistemlerdir. FV sistemler kullanılarak, enerji üretecek birimin durumuna göre, şebeke bağlantılı ya da şebekeden bağımsız güneş enerjisi santralleri tasarlanmaktadır. Şebekeden bağımsız sistemler ile enterkonnekte şebekeye uzak olan noktalarda, gereken elektrik enerjisi ihtiyacını güneş enerjisinden karşılamak, iletim maliyetini ortadan kaldıracağından, pratik ve de ekonomiktir. Şebeke bağlantılı sistemler ise, elektrik enerjisini ihtiyaç halinde şebekeden alıp, fazla üretim durumlarında doğrudan şebekeye dahil etme şeklinde çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de FV sistemlerin kullanım alanları, üretim aşamaları, kullanılan ekipmanlar, şebeke bağlantıları, enerji kalite problemleri, harmonikler, maksimum güç izleme noktaları ayrı ayrı açıklanmış ve gerekli bilgiler verilmiştir. Matlab/Simulink programı yardımı ile 100kW değerinde bir fotovoltaik sistemin şebeke entegrasyonu gerçekleştirilerek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Meeting the energy needs in the globalizing world is becoming more difficult day by day. The fact that limited fossil fuels have a very wide usage area has caused humanity to resort to various methods and search for new resources. Due to the increasing population and the insufficiency of energy resources, the demand for renewable energy sources is increasing. Renewable energy sources, which are clean and continuous energy sources, are also important in terms of avoiding fuel problems and reducing foreign dependency. However, research and development studies on renewable energy resources continue. Solar energy is an endless, environmentally friendly type of energy whose fuel is sun rays. They are flexible systems that can be changed when necessary, depending on energy needs. In addition, the advantages of solar energy over other types of renewable energy are its ease of operation, lack of moving parts and durable systems. Solar energy is used in many different areas such as heating, cooling, drying, irrigation and electricity generation. Electrical energy can be produced using solar energy. PV systems are semiconductor systems that produce direct current electricity thanks to sunlight, by taking advantage of the movement of electron-hole pairs in the p-n structure in the solar cell. Using PV systems, grid-connected or off-grid solar power plants are designed depending on the condition of the unit that will produce energy. With off-grid systems, it is practical and economical to meet the required electrical energy needs from solar energy at points far from the interconnected grid, as it eliminates the transmission cost. Grid-connected systems, on the other hand, offer solutions by taking electrical energy from the grid when needed and adding it directly to the grid in cases of excess production. In this study, the usage areas of PV systems in Turkey, production stages, equipment used, grid connections, energy quality problems, harmonics, maximum power monitoring points are explained separately and necessary information is given.With the help of matlab/simulink program, the grid integration of a 100kE photovoltaic system was carried out and the results were obtained.