Yetişkinlerde kişilik özelliklerinin ve evcil hayvana bağlanma düzeyinin psikolojik dayanıklılığa etkisi
The impact of personality traits and levels of attachment to pets on psychological resilience in adults
  1. Tez No: 884831
  2. Yazar: AYŞE ECE YEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE DENİZ GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı 18-65 yaş yetişkinlerde kişilik özelliklerinin ve evcil hayvana bağlanma düzeylerinin psikolojik dayanıklılığa etkisinin incelenmesidir. Bu doğrultuda araştırmaya, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş, yaşları 18-65 yaş arasında olan 306 yetişkin katılmıştır. Verilerin toplanmasında ''Evcil Hayvana Bağlanma Ölçeği'', ''Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'' ve ''On Maddeli Kişilik Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Verinin normallik sayıltısını karşılayıp karşılamadığını test etmek için çarpıklık ve basıklık değerleri, histogramlar ve Q-Q plot değerleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar veri setinin normal dağılım sayıltısını karşıladığını göstermektedir. Ayrıca aracı rolleri incelemek için yol analizi kullanılmıştır. Bütün analiz sonuçları için anlamlılık düzeyi p < .05 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada verilerin analizleri SPPS 25 ve AMOS 25 programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda dışa dönüklük, yumuşak başlılık, sorumluluk, deneyime açıklık ve duygusal dengelilik, psikolojik dayanıklılıkla pozitif yönde anlamlı ilişkili bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık, kaçınma ve kaygı ile negatif yönde anlamlı ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, kaçınma ve kaygı, yumuşak başlılık, sorumluluk ve duygusal dengelilikle negatif yönde anlamlı ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of personality traits and the level of attachment to pets on psychological resilience in adults aged 18-65. In this regard, 306 adults aged between 18-65 were selected through random sampling to participate in the study. The“Pet Attachment Scale,”“Psychological Resilience Scale for Adults,”and“Ten-Item Personality Scale”were used to collect data. To test whether the data met the assumption of normality, skewness and kurtosis values, histograms, and Q-Q plot values were examined. The results showed that the data set met the assumption of normal distribution. Additionally, path analysis was used to examine mediating roles. The significance level for all analysis results was set at p < .05. In this study, data analyses were conducted using SPSS 25 and AMOS 25 programs. The research found that extraversion, agreeableness, conscientiousness, openness to experience, and emotional stability were positively and significantly related to psychological resilience. Psychological resilience was found to be negatively and significantly related to avoidance and anxiety. Furthermore, avoidance and anxiety were found to be negatively and significantly related to agreeableness, conscientiousness, and emotional stability.