Depremlerin Antakya kenti yerleşim tarihine etkileri: 1872 Amik ve 2023 Kahramanmaraş depremleri örneği
Effects of eartquakes on the settlement of antakya city: Example of 1872 Amik and 2023 Kahramanmaraş eartquakes
- Tez No: 884864
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFAT AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kentlerin yerleşim tarihinde doğal ve beşeri yollarla meydana gelen olaylar önemli bir yer tutar. Doğal afetler, savaşlar, yangınlar, soykırımlar ve zorunlu göçler kentlerin fiziksel ve sosyal gelişiminde değişikliklere neden olmaktadır. 2023 yılının şubat ayında meydana gelen depremler 11 ilde büyük etkilere neden olmuştur. Tarih boyunca depremlerden etkilenen Antakya kenti de bu depremlerden etkilenen kentlerden birisidir. Antakya'nın kültürel mirası, çok katmanlı bir kent oluşu ve kozmopolit yapısının yanı sıra değişmeyen özelliklerinden biri de kentin depremselliğidir. Antakya kentinin depremselliği, tarihsel süreç içerisinde kentin isminde de değişikliklere sebep olmuştur. Kentte 526-528 yıllarında meydana gelen depremler ve bu depremleri takip eden salgınlardan sonra Antakya halkı bu felaketleri Tanrı'nın bir gazabı olarak nitelendirmiş ve bu gazaptan kurtulmak amacıyla kente Theupolis (Tanrı'nın şehri) adı verilmiştir. Antakya'yı etkileyen depremler kentin fiziksel ve sosyal yapısında da etkili olmuştur. 1822 depremi Antakya'da surların yıkılmasına sebep olmuş ve kent surların dışına doğru ilk defa bu deprem sonrasında genişlemiştir. 1872 Amik Depreminden sonra ise kent Asi Nehri'nin batı yakasında ilerlemeye başlamış ve burada“Yeni Antakya”olarak adlandırılan bir bölge oluşmaya başlamıştır. Kentin fiziksel ilerleyişinde depremlerin etkisi önemli yer tutmaktadır. Depremlerin fiziksel etkileri ile birlikte kentteki nüfus ve sosyal yapıya da etkileri bulunmaktadır. Depremlerin yerleşim tarihine etkilerinin yalnızca fiziksel süreçler olarak ele alınması; afetler gibi sosyal olayların sonucunda insan sorumluluğunu göz ardı etmeye sebep olabilmektedir. Bu sebeple, İngiliz Okulu ve Conzen'in morfolojik analiz yöntemlerinden yararlanılan bu çalışmada Lefebvre'in mekânı,“ürün ve üretenin ikili ilişkisi içinde diyalektikleşen bir oluşum”olarak tanımlaması üzerinden bir yöntem kullanılması amaçlanmıştır. Olayların ilişkisellik içinde gözlemlenmesini mekân kavramında yoğunlaştıran Lefebvre'e göre mekân,“toplumun hem ürünüdür hem de onu sürekli dönüştüren bir mekanizmadır.”Bu kabulle, araştırma, Antakya kentinin yerleşimine dair depremlerin etkisini yalnızca fiziksel bir analiz olarak içermemekte; tarihsel ve sosyal süreçlerin ürettiği ilişkisel mekânsal üretimi de göz önünde bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Natural and human events have an important place in the settlement history of cities. Natural disasters, wars, fires, genocides and forced migrations cause changes in the physical and social development of cities. The earthquakes that occurred in February 2023 caused great effects in 11 provinces. The city of Antakya, which has been affected by earthquakes throughout history, is one of the cities affected by these earthquakes. In addition to Antakya's cultural heritage, being a multi-layered city and cosmopolitan structure, one of the unchanging features of the city is its seismicity. The seismicity of the city of Antakya has caused changes in the name of the city in the historical process. After the earthquakes that occurred in the city in 526-528 and the epidemics that followed these earthquakes, the people of Antioch characterised these disasters as the wrath of God and the city was named Theupolis (City of God) in order to get rid of this wrath. The earthquakes that affected Antioch affected the physical and social structure of the city. The earthquake of 1822 caused the walls of Antakya to collapse, and the city expanded outside the walls for the first time after this earthquake. After the 1872 Amik Earthquake, the city started to advance on the west bank of the Asi River and a region called New Antioch began to form here. The effect of earthquakes has an important place in the physical progress of the city. Along with the physical effects of earthquakes, they also have effects on the population and social structure of the city. Considering the effects of earthquakes on settlement history only as physical processes may lead to ignoring human responsibility as a result of social events such as disasters. For this reason, the study, which makes use of the morphological analyses of the British School Conzen, aims to use a method based on Lefebvre's definition of space as“a dialectical formation within the dual relationship of product and producer”. According to Lefebvre, who concentrates the observation of events in relationality in the concept of space, space is“both the product of society and a mechanism that constantly transforms it.”With this assumption, the research does not only include the impact of earthquakes on the settlement of the city of Antakya as a physical analysis; it also considers the relational spatial production produced by historical and social processes.