Hicrî dördüncü yüzyıla kadar hadisçilerin tebvîb yöntemlerinin amaçları
مقاصد التبويب عند المحدثين حتى القرن الرابع الهجري
  1. Tez No: 884865
  2. Yazar: MARWAN HAYANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF OKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) döneminden itibaren sınırlı olarak başlayan hadislerin kayıt altına alınması, daha sonra sahabeler, sonra da tabiler döneminde gelişmiş, daha sonra ise daha olgun şekiller almaya başlamıştır. Aralarında büyük hadis alimlerinin de bulunduğu, Sünnetleri eserler halinde toplayan ve bölümler halinde düzenleyen Müridlerin döneminde, her biri kendi kişisel kanaat ve görüşlerini de ekleyerek bu eserlere bilgilerini aktarmıştır. Malik'in Muvatta'sında olduğu gibi Nebevi hadisleri kullanarak veya Abdürrezzak ve İbn Ebî Şeybe'nin eserinde olduğu gibi etrafındakilerin takipçilerinden ve takipçilerinin takipçilerinden görüşlerini toplayıp bunları kendi eserine dahil ederek veya Buhari'nin ve ondan sonra gelen Tirmizi, Nesa'i ve diğer hadis derleme yazarlarının yaptığı gibi, bölümlerin biyografilerindeki içtihatları da içerir. Bu tez, hadis alimlerinin kitaplarını bu şekilde sınıflandırmalarına neden olan amaçları, bölüm bölümlendirmeleri ve biyografi yazımı açısından tartışmaktadır, çünkü herhangi bir kitabın önemi başlığından anlaşılmaktadır. içeriği güçlü, aksi takdirde kitap zayıftır.Bu nedenle pek çok alim, surelerin biyografilerini açıklamaya, içerdikleri hadislere uygunluğunu açıklamaya, içtihat ve temellerini çıkarmaya özen göstermiştir. Daha sonra bu tez, hadis alimlerinin en önemli amaçlarını tablolarından çıkararak, açıklayarak ve örneklerini vererek bu çabayı tamamlamak ve bilimsel yapıya bir taş eklemek amacıyla geldi.
Özet (Çeviri)
The recording of the Prophetic hadith began from the time of the Prophet, may God bless him and grant him peace, in a limited manner, then it developed during the time of the Companions, then the Followers, then it began to take more mature forms during the era of the followers of the Followers, among whom were the great hadith scholars, who collected the Sunnah in works and arranged them in chapters, Each one of them deposited his knowledge in these works, either by adding his personal judgments and opinions with the Prophetic hadiths, as in Malik's Muwatta', or by collecting the opinions of those around him from the followers and followers of the followers and including them in his work, as in the work of Abd al-Razzaq and Ibn Abi Shaybah, or By including jurisprudence in the biographies of chapters, as Al-Bukhari did and those who came after him, such as Al-Tirmidhi, Al-Nasa'i, and the rest of the authors of hadith compilations. This thesis discusses the purposes that made the hadith scholars classify their books in this way, in terms of their division of chapters and their writing of biographies, because the importance of any book appears from its title. If the title is strong and proportional to the content it contains, the book is strong, and if it is the opposite, the book is weak. Therefore, many scholars took care to explain the biographies of the chapters, explain their suitability to the hadiths they contain, and extract the jurisprudential and fundamental opinions of their authors from them. Then this thesis came to complete this effort, and add a stone to the scientific construction, by extracting the most prominent objectives of the hadith scholars from their tabulations, explaining them, and mentioning examples of them.