Yapay zekâ yönetişimi ve kamu hizmetleri: Kavramlar, teoriler ve uygulamalar
Artificial intelligence governance and public services:Concepts, theories and applications
  1. Tez No: 884873
  2. Yazar: DUYGU NUR EMLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AYHAN, ÖĞR. GÖR. MAHMUT BAYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tez araştırmasında; eğitim, ulaşım ve sağlık gibi birçok alanda kullanılan yapay zekâ sistemlerinin kamu güvenliği hizmetleri alanındaki karar alma süreçlerindeki etkisi yapay zekâ yönetişimi kapsamında incelenmiştir. Mevcut Türkçe literatürde yapay zekâ yönetişimi olgusuna dair bilimsel bir çalışma mevcut değildir. Bu nedenle yapay zekâ yönetişimi ve kamu güvenlik politikaları özelinde kamu hizmetlerine yönelik kavramlar, teoriler ve uygulamalar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Kamusal hizmetler bağlamında çeşitli alanlarda faydalanılan yapay zekâ sistemleri, diğer kamu hizmet alanlarının yanı sıra özellikle kamu güvenliği alanındaki uygulamaları açısından analiz edilmiştir. Böylece, yönetişim yaklaşımı kapsamında kamu politikaları oluşturma sürecinde yeni bir aktör olarak yer alan yapay zekâ teknolojisinin riskleri ve avantajları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Karşılaştırmalı analiz yöntemi ile yürütülen araştırmada literatür taraması neticesinde elde edilen ikincil verilerden yararlanılmıştır. Yapay zekâ teknolojisi alanında öncü olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Singapur, Kanada ve Almanya gibi ülkelerin kamu güvenliği alanındaki yapay zekâ uygulamaları ve politikaları Türkiye ile karşılaştırmalı bir şekilde incelenerek Türkiye'nin yapay zekâ yönetişimi alanındaki mevcut durumu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In thesis research, the impact of artificial intelligence systems used in many areas such as education, transportation and health on the decision-making processes in the field of public security services has been examined within the scope of artificial intelligence governance. There is no scientific study on the phenomenon of artificial intelligence governance in the current Turkish literature. For this reason, concepts, theories and applications for public services, specifically artificial intelligence governance and public security policies, have been examined comprehensively. Artificial intelligence systems used in various fields within the context of public services have been analyzed in terms of their applications especially in the field of public security, as well as in other public service fields. Thus, the risks and advantages of artificial intelligence technology, which is a new actor in the process of creating public policies within the scope of the governance approach, were examined in detail. In the research conducted with the comparative analysis method, secondary data obtained as a result of literature review was used. The artificial intelligence practices and policies in the field of public security of countries such as the United States (USA), China, Singapore, Canada and Germany, which are pioneers in the field of artificial intelligence technology were examined comparatively with Turkey and Turkey's current situation in the field of artificial intelligence governance was revealed.