Yapay zekâ perspektifinden Türkiye'de iç güvenlik teşkilatları
Internal security organisations in Turkey from an artificial intelligence perspective
  1. Tez No: 984402
  2. Yazar: EMREHAN BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REHA BAYANSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ, son yıllarda teknoloji, güvenlik, ekonomi, toplumsal yaşam gibi birçok alanda önemli değişimlere yol açarak günümüzün en etkili araçlarından birisi haline gelmiştir. Bu çalışmada, yapay zekânın ile güvenlik kavramları arasındaki ilişki iç güvenlik teşkilatları özelinde ele alınmıştır. Yapay zekâ kavramının popülaritesi son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte artmış göstermiştir. Çalışmanın amacı, yapay zekâ uygulamalarının güvenlik hizmetlerine etkilerini incelemek ve dünya örnekleri ile Türkiye'deki uygulamalar arasında karşılaştırmalar yaparak değerlendirmeler sunmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, ilk olarak güvenlik kavramı, güvenlik teorileri, yapay zekâ kavramı, tarihçesi, kullanım alanları ve nesnelerin interneti kavramı ile güvenlikteki uygulamaları ele alınmış, ikinci bölümde Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya ülkelerindeki yapay zekânın güvenlik alanındaki çalışmaları incelenmiştir. Son bölümde ise kolluk birimlerinin yapay zekâ uygulamaları, Türkiye'de ki kolluk teşkilatlarının yapılanması ve yapay zeka kullanımı ile kullanıma ilişkin öneriler sunulanarak çalışmanın son bölümü tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda yapay zekânın güvenlik alanındaki uygulanabilirliği henüz yeni bir alan olmakla birlikte On Birinci Kalkınma Planı ile Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programları doğrultusunda hazırlanan Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi programları doğrultusunda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içerisinde hareket edilerek ilerleyen yıllarda daha da olumlu gelişmeleri beraberinde getireceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, artificial intelligence (AI) has emerged as one of the most influential tools by driving significant changes across various domains, including technology, security, economy, and social life. This study examines the relationship between the concepts of artificial intelligence and security, focusing specifically on internal security organizations. The popularity of AI has notably increased in recent years alongside advancements in technology. The aim of this study is to investigate the impacts of AI applications on security services and to provide evaluations by comparing global examples with practices in Turkey. The study employs content analysis, a qualitative research method. Within the scope of the research, the first section addresses the concepts of security, security theories, the notion of AI, its historical development, fields of application, and its use in security, particularly in conjunction with the Internet of Things (IoT). The second section examines AI-driven security initiatives in the United States, Europe, and Asian countries. The final section focuses on AI applications within law enforcement units, the organizational structure of Turkish law enforcement agencies, and provides recommendations regarding AI implementation, thereby concluding the study. The research findings indicate that while the applicability of AI in the field of security is still in its early stages, future developments are expected to be positive. This projection aligns with the National Artificial Intelligence Strategy programs prepared in accordance with the Eleventh Development Plan and the Presidential Annual Programs, emphasizing collaborative efforts with relevant public institutions and organizations.