Bazı antibiyotiklerin humoral ve sellüler bağışıklık üzerindeki etkileri
Effects of some antibiotics on humoral and cellular immunity
  1. Tez No: 88488
  2. Yazar: HÜLYA BAYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERGANİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA- 1999 Hülya BAYBEK Bazı Antibiyotiklerin Humoral ve Sellüler Bağışıklık Üzerindeki Etkileri Bu çalışmanın amacı özellikle tıp ve veteriner hekimlikte yaygın kullanım alanı bulan amoksisilin, sefazolin, kloramfenikol, gentamisin ve rifampisin'in humoral ve sellüler bağışıklık üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Çalışmada deney hayvanı olarak 80 tavşan kullanıldı. Tavşanlar 5 antibiyotik grubu ve 3 kontrol grubuna ayrıldı. Antibiyotik gruplarına 6 gün süreyle tavşanların canlı ağırlığı dikkate alınarak hesaplanan antibiyotikler I.M olarak uygulandı. Pozitif kontrol grubuna da 6 gün süreyle deksametason I.M olarak verildi. Antibiyotik gruplarına, pozitif kontrol grubuna ve kontrol grubuna antibiyotik uygulamasının orta döneminde tavşanların immün sistemi uyarmak amacıyla Br. abortus S-19 aşısı 1/5 dozda sulandırarak S.C uygulandı. Aynı gün negatif kontrol grubuna ise serum fizyolojik S.C olarak verildi. Antibiyotik ve deksametason uygulamasının bitiminden sonra 10'ar gün arayla kan serumlarında LAT ve SAT ile antikor titreleri ölçüldü. Hücresel bağışıklığı ölçmek (21. ve 60. günler) için Brucellin INRA allerjeni ile deri testi yapıldı. Çalışmanın sonucunda antibiyotik grupları içinde amoksisilin ve sefazolin'in humoral ve sellüler bağışıklığı etkilemediği; gentamisin, kloramfenikol ve rifampisin'in humoral ve sellüler bağışıklığın her ikisini de etkilediği tespit edildi. 58
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Effects of Some Antibiotics on Humoral and Cellular Immunity This study was carried out to investigate effects on humoral and cellular immunity of antibiotics, such as amoxicilline, sephazoline, chloramphenicol, gentamycin and rifampisin, all have been used in medicine and veterinary medicine practises. At present study, 80 rabbits were employed as experimental animals. The rabbits were divided into 5 antibiotics and 3 control groups. The antibiotics and dexamethasone were administered intramuscularly (IM) to the rabbits except negative control group for 6 days. Dosage quantites were determined by estimation based on spesific antimicrobial agent-body weight criteria. In order to stimulate the immune systems of the rabbits belong to antibiotics, positive control and negative control groups Br. abortus S-19 vaccine (at 1/5 dose) was administered subcutaneously (SC) in the middle of the period during which antibiotics have been applied, serum physiolgical was administered SC to control group at the same day with vaccine applications in other groups. At 10 days intervals after antibiotics and dexamethasone applications completed, antigen-antibody reaction were measured in blood sera by LAT and SAT. To measure cellular immunity, skin test using brucellin INRA (21 st and 60 st days) allergen was made. At the end of the study, of the antibiotic groups; it was seen that amoxicilline and cephazoline did not effect humoral and cellular immunity; gentamycin, chloramphenicol and rifampisin all effected both humoral and cellular immunity. 59