Farklı sosyoekonomik bölge okullarında okul aile iş birliğine yönelik veli görüşlerinin incelenmesi
Examination of parents' opinions on school-family cooperation in schools in different socioeconomic regions
  1. Tez No: 884893
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, farklı sosyoekonomik bölge okullarındaki velilerin, okul aile iş birliği konusundaki görüşlerini, deneyimlerini anlamak ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum deseniyle çalışılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılar, 2023-2024 yılları arasında Gaziantep ilinde, farklı sosyoekonomik bölge okullarından ilk aşamada çeşitliliği sağlamak adına 3 farklı sosyoekonomik bölgeden okullar seçilerek, sonraki aşamada her bölgeyi temsil edildiği düşünülen okullar seçilerek belirlenen okul aile birlikleri üyelerinden oluşmaktadır. Bu bağlamda, düşük, orta ve yüksek sosyoekonomik bölge okullarından toplamda 20 veli ile görüşülmüştür. Katılımcılara okul aile iş birliği konusundaki görüş ve deneyimlerini anlamak adına sorular yöneltilmiş ve elde edilen veriler beş ana kategoride toplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, farklı sosyoekonomik düzeylerdeki velilerin okul aile iş birliğini farklı şekillerde tanımladıkları ve bu iş birliğinin çocukların eğitimine ve sosyal gelişimine olan etkilerinin önemli olduğu belirlenmiştir. Düşük sosyoekonomik düzeydeki veliler, öğretmenlerden daha fazla destek ve empati beklerken yüksek sosyoekonomik düzeydeki veliler daha çok iletişim ve iş birliği talep etmektedir. Ayrıca sosyoekonomik düzeyler, velilerin okullardan akademik ve sosyal beklentilerini de etkilemekte; düşük sosyoekonomik düzeydeki veliler, öğretmenlerin sürekli gelişimi ve niteliklerine vurgu yaparken, yüksek sosyoekonomik düzeydeki veliler, çocuklarının sosyal etkinliklere erişim ve çeşitlilik beklentisini ön plana çıkarmaktadır. Bu farklılıklar, okul aile iş birliğinin ve velilerin beklentilerinin eğitimde fırsat eşitliği ve toplumsal adalet açısından dikkate alınması gereken kritik etmenler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand and compare the views and experiences of parents in schools in different socioeconomic regions on school-family collaboration. A case study design, one of the qualitative research designs, was used in the study. In the study, a semi-structured interview form consisting of five open-ended questions prepared by the researcher and probe questions related to these questions was used as a data collection tool. Participants were selected from schools in different socio-economic regions in Gaziantep province between the years 2023-2024 using two separate purposive sampling methods. In the first stage, schools from 3 different socio-economic regions were selected to ensure diversity and maximum diversity sampling was used, while in the next stage, schools that best represented each region were selected and typical case sampling was used. In this context, a total of 20 parents from low, medium and high socio-economic region schools were interviewed. In order to understand the views and experiences of the participants on school-family collaboration, questions were asked and the obtained data were collected under five main categories. As a result of this study, it was determined that parents at different socio-economic levels defined school-family collaboration in different ways and that the effects of this collaboration on children's education and social development were important. Parents with low socioeconomic status expect more support and empathy from teachers, while parents with high socioeconomic status demand more communication and cooperation. In addition, socioeconomic status also affects parents' academic and social expectations from schools; while parents with low socioeconomic status emphasize teachers' continuous development and qualifications, parents with high socioeconomic status prioritize their children's access to social activities and their expectations for variety. These differences show that school-family cooperation and parents' expectations are critical elements that need to be taken into consideration in terms of equal opportunities and social justice in education.