Koyun ve kuzu akciğerlerinden mycoplasma izolasyonu
Isolation of mycoplasmas from sheep and lambs
  1. Tez No: 88490
  2. Yazar: MURATHAN GÜLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
21 ÖZET Bu çalışmada, pnömonili ve sağlıklı koyun ve kuzu akciğerlerinden, Mikoplasmaların izolasyon ve identifikasyonlan yapıldı. Bu amaçla, ADÜ Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Rutin Teşhis Laboratuvarma getirilen 5 pnömonili akciğer örneği, Aydın Belediye Mezbahasına değişik sürülerden kesime getirilen 50 adet pnömonili ve 50 adet sağlıklı koyun ve kuzulara ait akciğer materyalleri kullanıldı. İzole edilen Mikoplasma suşlan koloni morfolojileri, dijitonine duyarlılık, glikoz fermentasyonu, arjinin hidrolizi, tetrazolium redüksiyonu, fosfataz testleri ve hemoliz oluşumu ile identifiye edildiler. Pnömonili akciğerlerden izole edilen 49 susun 30 (% 61.0)'u M. ovipneumoniae, 13 (% 27.0)'ü M. agalactiae ve 6 (% 12.0)'sı M. arginini olarak identifiye edildi. Sağlıklı akciğer örneklerinden ise 2 (% 4.0) M. ovipneumoniae ve 2 (% 4.0) M. arginini olarak identifiye edildi. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU
Özet (Çeviri)
22 SUMMARY Isolation of Mycoplasmas from sheep and lambs In this study, isolation, idnetification of Mycoplasmas from pneumonic and healthly sheeep and lamb lungs were investigated. For this purpose, 5 pneumonic lung samples which brought to University of Adnan Menderes, Veterinary of Medicine Department of Microbiology Laboratory and 50 pneumunic and 50 healthly lung samples taken from Slaughter of Aydın Municipality. Isolated Mycoplasma strains were identified on the basis of cultural characteristics, colonial morohologies and biochemical properties such as sensitivity to digitonin, glucose fermentation, arginine hydrolisis, tetrazolium reduction, phosphatase production, haemolysis of sheep erythrocyte. Of the isolated 49 strains pneumonic lung samples; 30 ( 61.0 %) were M. ovipneumoniae, 13 (27.0 %) were M. agalactiae, 6 (12.0 %) were M. arginini. Of the isolated 4 strains healthy lung samples; 2 (4.0 %) were M. ovipneumoniae, 2 (4.0 %) were M. arginini.