Dış borç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki:BRICS-T ülkeler analizi
Relationship between external debt and economic growth:BRICS-T countries analysis
  1. Tez No: 884913
  2. Yazar: HATİCE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ORUÇ, DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYRAM SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişmekte olan ülkeler, tasarruf eksikliği ve yetersiz kaynaklar nedeniyle yabancı kaynakları kullanarak mevcut ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Dış borç, alındığı dönemde milli geliri artırıcı bir etkiye sahipken, geri ödeme döneminde anapara ve faiz ödemeleri nedeniyle milli geliri azaltıcı bir etki ortaya çıkabilir. Bu olumsuz etkinin önüne geçebilmek için, alınan kaynakların verimli alanlarda kullanılması gerekmektedir. BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika), hızla büyüyen ekonomilere sahip olup dış borç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki önemli bir konudur. Brezilya'da yüksek dış borç, cari açık finansmanına yönelmekte ve ekonomik büyümeyi sınırlamaktadır. Rusya'da dış borç kontrol altında olsa da enerji fiyatları ve yaptırımlar büyümeyi etkilemektedir. Hindistan, dış borçlarını altyapı projelerine yönlendirerek büyümeyi desteklemektedir. Çin'de büyük dış borçlar altyapı ve sanayi yatırımlarına giderek ekonomik büyümeyi teşvik etmektedir. Güney Afrika'da ise yüksek dış borç ekonomik büyümeyi sınırlamakta ve istikrarsızlıklar borç yönetimini zorlaştırmaktadır. Genel olarak, BRICS ülkelerinde dış borçların altyapı ve üretken yatırımlara yönlendirilmesi ekonomik büyümeyi desteklemekte, cari açık finansmanı için kullanılan borçlar ise büyümeyi sınırlamaktadır. Bu nedenle, dış borç yönetimi, BRICS ülkelerinin sürdürülebilir büyüme sağlamaları için kritik öneme sahiptir. Türkiye, 1980 yılında yeni bir politika dönemine girerek dış borçlanma konusunda hızlı bir sürece adım atmıştır. 1990'lı yıllarda uluslararası para piyasalarından alınan krediler nedeniyle dış borçlanma artmış ve bu durum bir sorun olarak görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle, harcamaların reel olarak kısılması ve bütçe gelirlerinin artırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçeve içerisinde ekonomik büyüme ve dış borç açıklanacaktır. İkinci bölümde ise BRICS-T ülkelerinin ekonomik büyüme ve dış borç ilişkisi incelenecektir. Son olarak da üçüncü bölümde literatür taraması ile beraber metodolojinin ardından BRICS-T ülkelerine ait veriler temin edilmiş ve ampirik analiz, zaman serisi metotları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing countries have utilized foreign resources to meet their current needs due to a lack of savings and insufficient resources. While external debt has a positive impact on national income at the time it is received, it creates a negative effect during the repayment period due to principal and interest payments. To prevent this adverse effect, the borrowed resources must be used in productive areas. BRICS countries (Brazil, Russia, India, China, and South Africa) have rapidly growing economies, and the relationship between external debt and economic growth is a significant issue. In Brazil, high external debt is directed towards financing the current account deficit, which limits economic growth. In Russia, although external debt is under control, energy prices and sanctions affect growth. India supports growth by directing its external debt towards infrastructure projects. In China, large external debts are channeled into infrastructure and industrial investments, promoting economic growth. In South Africa, high external debt limits economic growth, and instability complicates debt management. Overall, directing external debts towards infrastructure and productive investments supports economic growth in BRICS countries, while using debts to finance the current account deficit limits growth. Therefore, external debt management is critical for sustainable growth in BRICS countries. Turkey entered a new policy period in 1980 and embarked on a rapid process of external borrowing. In the 1990s, borrowing from international financial markets increased, and this situation began to be seen as a problem. As a result, the goal was to reduce expenditures in real terms and increase budget revenues In this study, the first section will explain economic growth and external debt within a conceptual framework. The second section will examine the relationship between economic growth and external debt in BRICS-T countries. Finally, in the third section, after a literature review and methodology, data pertaining to BRICS-T countries will be obtained and an empirical analysis will be conducted using time series methods.