Dış borç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) örneği
The relationship between external debt and economic growth: The case of the Economic Community of West Africa Countries (ECOWAS)
  1. Tez No: 679712
  2. Yazar: ALAIN FANGAMOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ÖRUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1930'ların durgunluğundan sonra çoğu ülke bütçe açıklarının arttığını gördü ve bu açıkla başa çıkmak için birçok ülke borçlanmaya tercih etti, başlangıçta bu operasyon büyümeyi teşvik edici olarak kabul edildi, ancak krizler yaratıktan sonra iktisatçılar konuya daha çok ilgilenmeye başladılar. Gelişmekte olan ülkelerin, özellikle Afrika ülkelerinin temel sorunlarından biri aşırı borçluluktur. Dış borç ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki son yıllarda iktisat teorisinde çok tartışma yaratmaktadır. Bu konu hakkında birçok çalışma yapılmıştır, bazı çalışmalar dış borcun ekonomik büyümeyi teşvik ettiğini savunurken diğer çalışmalar dış borcun ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediğini savunuyor. Bu çalışma Batı Afrika Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ülkelerinden bir panel seti oluşturarak 1990-2018 dönemi için dış borç ve büyüme arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmada panel regresyonu (Pooled OLS ) yapıldıktan sonra rassal etki modeli ve sabit etki modeli testleri yapılmış, son olarak bu çalışma için yapılan rassal etkileri modeli testi ve sabit etkileri modeli testin aralarında uygun olan testi bulmak için Hausman testi yapılmıştır. Test sonucunda çalışma için en uygun modelin sabit etki modeli testi ve olduğu görülmüştür ve bu modelde ECOWAS ülkelerin dış borcu ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği sonucu bulunmuştur. Dış borcun bir baz artması ekonomik büyümenin 6 baz azalmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the recession of the 1930s, most countries saw their budget deficits increase, and to deal with this deficit many countries preferred to borrow, initially this operation was considered growth stimulus, but after the crises created, economists became more interested in the issue. One of the main problems of developing countries, especially African countries, is excessive indebtedness. The relationship between external debt and economic growth has created a lot of controversy in economic theory in recent years. There have been many studies on this issue, some studies argue that external debt stimulates economic growth, while other studies argue that external debt negatively affects economic growth. This study aims to find the relationship between external debt and growth for the period 1990-2018 by forming a panel set of West African Economic Community (ECOWAS) countries. After panel regression (Pooled OLS ) was done in the study, random effects model and fixed effects model tests were performed, and finally Hausman test was performed to find the appropriate test between the random effects model test and fixed effects model test for this study. As a result of the test, it was seen that the most suitable model for the study was the fixed effect model test and, and in this model, it was found that the external debt of ECOWAS countries negatively affected economic growth. An increase of one base in external debt leads to a decrease of 6 bases in economic growth.