PGF 2a ile senkronize sütçü ineklerde tohumlama sırasında ve/veya tohumlamayı izleyen 12. günde GnRH uygulamalarının fertilite üzerine etkisi
The Effect of GnRH administration at the time of A.I. and/or on the day of 12 following insemination in dairy cows synchronized by PGF 2a
- Tez No: 88496
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
PGF2a ile Senkronize Sütçü İneklerde Tohumlama Sırasında ve/veya Tohumlamayı İzleyen 12. Günde GnRH Uygulamalarının Fertilite Üzerine Etkisi Bu çalışmada, PGF2a ile senkronize edilen sütçü ineklerde tohumlama sırasında ve/veya tohumlamayı izleyen 12. günde GnRH uygulamalarının fertilite üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada materyal olarak, Aksaray Koçaş Tarım İşletmesi'nde bulunan, Holstein ırkı, 3-7 yaşlı ve en az bir doğum yapmış 80 baş inek kullanıldı. Materyal olarak seçilen inekler 20'şer başlık dört gruba ayrıldı. Çalışma gruplarına alınan ineklerin tamamına 1 1 gün arayla PGF2a analogu (25 mg dinoprost trometamine) I.M. enjekte edilerek senkronizasyonları sağlandı. Daha sonra, I. gruptaki ineklere tohumlama şurasında, II. gruptaki ineklere hem tohumlama sırasında ve hem de tohumlamayı izleyen 12. günde, III. gruptaki ineklere tohumlamayı izleyen 12. günde bir GnRH analogu (10.5 mcg buserelin acetat) enjekte edildi. Kontrol grubundaki ineklere (IV. grup) çalışma süresince herhangi bir GnRH analogu enjekte edilmedi. Tohumlamaları izleyen 60. günde yapılan rektal muayenelerde, ilk tohumlamalarda elde edilen gebelik oranlan; I. grupta %40, II. grupta %35, III. grupta %35 ve IV. grupta %25 bulundu. İlk tohumlama sonunda elde edilen gebelik oranlan ki-kare (X2) testi ile değerlendirildiğinde, I. grup ile II.ve III. gruplar arasında bir farkın bulunmadığı (P>0.05), benzer durumun Il.ve III. gruplar ile IV. grup arasında da mevcut olduğu (P>0.05) fakat I. grup ile IV.
Özet (Çeviri)
The Effect of GnRH Administration at the Time of A. I. and/or on the Day of 12 Following Insemination in Dairy Cows Synchronized by PGF2a# In this study, the investigation of the effect in GnRH administration at the time of A.I. and/or on the day of 12 following insemination on the fertility was aimed on dairy cows synchronized by PGF2o. This study was performed in“Koçaş Government Farm in Aksaray”in a total of 80 Holstein cows which has at least one birth in age of differing from 3-7 years. Selected cows for a material were divided in four groups and in each group contained twenty cows. All the cows were given two IM. injections of PGF2a analogue (25 mg dinoprost trometamine) 11 days apart and synchronized. Later on, one GnRH analogue (10.5 meg buserelin acetat) was injected in the cows group I during insemination, in the cows group II both during insemination and in the 12th day following the insemination, in the cows group III in the 12th day following the insemination. Any GnRH analogue wasn't injected in the cows control group (group IV) during the study. In the rectal palpation carried out on the 60th day of following insemination pregnancy rates were found respectively 40% in group I., 35% in group II., 35% in group III. and 25% in group IV. after the first insemination. According to the results of statistical analysis, the conception rates to first insemination, it is ascertained that there is no difference the groups I., II. and III. (P>0.05), and the same sitution is available between the groups II., III. and IV. (P>0.05), but there is a certain difference between the group I. and group IV. (PO.05). As a consequence, it was conduced that GnRH treatments increased the pregnancy rate in the dairy cows during the insemination and/or in the 12th day following the insemination, the best result in increasing the pregnancy rate with GnRH treatments was possible with GnRH injections during the inseminations.