Stromal vasküler fraksiyonun kapsül kontraktürüne etkisinin rat modelinde gösterilmesi
Demonstration of the effect of stromal vascular fraction on capsular contracture in a rat model
- Tez No: 884968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEN CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıklıkla meme büyütme amacıyla kullanılan silikon protezlerin en sık görülen yan etkisi kapsül kontraktürüdür. Meme büyütme uygulanan hastaların yaklaşık yüzde 20'si ilerleyen zamanlar içerisinde kapsül kontraktürü nedeniyle tekrar ameliyat edilmektedirler. Patofizyolojisi tam olarak anlaşılmasa da kapsül kontraktürünün koyulan yabancı cisime verilen normal enflamasyon ve fibrozis yanıtında bir aşırılık nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Kapsül kontraktürünü engellemek amacıyla günümüze kadar çok fazla sayıda araştırma yapılmıştır. Hyalüronik asit enjeksiyonu, nanofat enjeksiyonu, antienflamtuar ajanların kullanımı ve botoks enjeksiyonu bunların başlıcalarındandır. Çalışmamızda rejeneratif tıpta güncel olan; yara iyileşmesini ve skar kalitesi arttırıcı, rejeratif, antiaging özellikleri ile plastik cerrahide sıklıkla kullanılmaya başlanan stromal vasküler fraksiyon(SVF)'nin bilinen antienflamatuar özellikleri sebebiyle kapsül kontraktürüne etkisi olabileceği düşünüldü. Çalışmada ortalama ağırlıkları 240+-25 gr olan 30 adet Wistar – Albino tipi rat kullanıldı. Hayvanlar pleksiglas kafeslerde muhafaza edilerek ve her kafese en fazla 4 hayvan konularak bakımları yapıldı. Hayvanlar penceresiz odalarda sıcaklık (22 ± 2°C) ve ışık (07.00-21.00 arasında 14 saat aydınlık ve 21.00-07.00 arasında 10 saat karanlık periyodu) ortamında takibi yapılarak tutuldu. Tüm ratlar deney öncesi ve deney süresince standart laboratuar yemi ile beslendi. Ratlar rastgele 3 gruba n:10 kontrol, n:10 kimyasal (enzimatik) svf eldesi, ve n:10 mekanik (non-enzimatik) svf eldesi grubları olacak şekilde ayrıldı. Tüm ratların panniculus carnosus kası altı planda hazırlanan poşa 1.5x1.5 cm2 büyüklüğünde kesilmiş silikon materyal yerleştirildi. Aynı cerrahi seansta aynı deney grubu inguinal bölgesinden elde edilen yağ dokudan elde edilen SVF'ler aynı deney grubuna uygulandı. Materyal çevresinden çizilen dairede 4 kadran belirlenerek standart olarak tüm gruba bu 4 kadrana 0.1 cc SVF panniculus carnosus tabaksı içerisine verildi. 12 haftalık takip sürecinin sonucunda ötenazi uygulanan ratların sırt bölgesinden yapılan uygun insizyonla implant, kapsül ve sırt cildi kompozit olarak eksize edildi ve kapsül dokusuyle birlikte cilt dokusu cerrahi diseksiyon ile ayrılarak histopatolojik inceleme için patolojiye gönderildi. Histopatolojik incelemede, inflamasyon, granülasyon dokusu, anjiyogenez, yabancı cisim reaksiyonu ve fibrozis değerlendirildi. Her bir parametre için kontrol ve deney grupları karşılaştırıldı. Kimyasal svf grubunda belirgin inflamasyon varlığı, granülasyon dokusu varlığı ve anjiyogenez oranı kontrol ve mekanik svf gruplarından anlamlı (p0.05) farklılık gösterilemedi. Fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu açısından üç grupta da benzer sonuçlar mevcuttu. Kimyasal svf grubunda inflamasyon, granülasyon dokusu ve anjiyogenezin yoğun olarak bulunması kollajenaza konak dokunun reaksiyonu olarak düşünülebilir. Kimyasal yöntemle elde edilen svfnin, anjiogenezi ve granülasyonu arttırarak yara iyileşmesinde etkili olabileceğini ancak kapsül kontraktürünü önlemede mekanik yönteme göre inflamasyonu arttırması nedeniyle dezavantajlı olduğunu düşünmekteyiz. Kimyasal elde yönteminde kullanılan kollajenazın konak dokuda reaksiyona sebep olması artmış enflamasyonla sonuçlanmış olabilir. Mekanik svf grubunda inflamasyon açısından kontrol grubuna kıyasla anlamlı fark çıkmaması ise stromal vasküler fraksiyon içerisindeki kök hücrelerinin greft olarak tutması sırasında zaten hipoksik şartlardaki implant çevresinden olumsuz etkilenmesi nedeniyle olabilir. Biz bu sonuçlara göre implant çevresine mekanik ya da enzimatik svf uygulmasının kapsül kontraktürünü tek başına önlemeyeceğini ortaya koyduk. Ancak periprostetik hipoksiye rağmen tıpkı yağ grefti gibi svf içerisinde de yaşayan hücreler olacaktır. Bu hücrelerin arttırılmasına yönelik çalışmalar gelecekte planlabilir. Çalışmamız bu anlamda bir öncü olmuştur.
Özet (Çeviri)
The most common side effect of silicone prostheses frequently used for breast augmentation is capsular contracture. Approximately 20 percent of patients who undergo breast augmentation undergo surgery again due to capsular contracture in the future. Although its pathophysiology is not fully understood, it is known that capsular contracture occurs due to an excess reaction in the normal inflammation and fibrosis response to an implanted foreign body. A great deal of research has been conducted to date to prevent capsule contracture. Hyaluronic acid injection, nanofat injection, use of anti-inflammatory agents and botox injection are the main ones. In our study, it was thought that stromal vascular fraction (SVF), which is popular in regenerative medicine and is frequently used in plastic surgery with its positive effects on wound healing, scar quality and antiaging properties, may have an effect on capsular contracture due to its known anti-inflammatory properties. 30 Wistar – Albino type rats with an average weight of 240+-25 g were used in the study. Animals will be kept in plexiglass cages and a maximum of 4 animals will be placed in each cage and their care will be provided. Animals were kept in windowless rooms by monitoring temperature (22 ± 2°C) and light (14 hours of light between 07.00-21.00 and 10 hours of darkness between 21.00-07.00). All rats were fed with standard laboratory chow before and during the experiment. The rats were randomly divided into 3 groups: n:10 control, n:10 chemical (enzymatic) svf, and n:10 mechanical (non-enzymatic) svf obtaining group. Cut silicone material of 1.5x1.5 cm2 size was placed in the pouch prepared under the panniculus carnosus muscle of all rats. SVFs obtained from the fat tissue and obtained from the inguinal region of the same experimental group were applied to the same experimental group in the same surgical session. 4 quadrants were determined in the circle drawn around the material, and 0.1 cc of SVF was given to these 4 quadrants in a panniculus carnosus muscle plane to the entire group as a standard. As a result of the 12-week follow-up period, the implant, capsule and back skin were excised as a composite tissue with an appropriate incision made on the back of the euthanized rats, and the capsule tissue and skin were separated by surgical dissection and sent to pathology for histopathological examination. In histopathological examination, inflammation, granulation tissue, angiogenesis, foreign body reaction and fibrosis were evaluated. Control and experimental groups were compared for each parameter. The presence of significant inflammation, the presence of granulation tissue and the rate of angiogenesis in the chemical svf group were significantly (p0.05) difference could be shown between the control and mechanical svf groups in terms of the presence of significant inflammation, the presence of granulation tissue and the angiogenesis rate. There were similar results in all three groups in terms of fibrosis and foreign body reaction. The intense presence of inflammation, granulation tissue and angiogenesis in the chemical svf group can be considered as the reaction of the host tissue to collagenase. We think that the SVF obtained by chemical method may be effective in wound healing by increasing angiogenesis and granulation, but it is disadvantageous in preventing capsular contracture because it increases inflammation compared to the mechanical method. The collagenase used in the chemical extraction method may have caused a reaction in the host tissue, resulting in increased inflammation. No significant difference in inflammation in the mechanical svf group compared to the control group may be due to the fact that the stem cells in the stromal vascular fraction are negatively affected by the implant environment, which is already in hypoxic conditions, during retention as a graft. According to these results, we demonstrated that applying enzymatic or non-enzymatic SVF around the implant alone will not prevent capsular contracture. However, despite periprosthetic hypoxia, there will be living cells within the svf, just like the fat graft. Studies aim to increase these cells can be planned in the future. Our study has been a pioneer in this sense.