2-6 yaş arası otizmli çocuğu olan ebeveynlerin etkileşimbecerileri ile çocuğun iletişim becerileri arasındakiilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the interactionskills of parents with children with autism between theages of 2-6 and the child's communication skills
  1. Tez No: 884995
  2. Yazar: ÇİSEM ACAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE EVRA GÜNHAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ebeveynlerin etkileşim davranışları çocuğun iletişim becerileri üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmanın amacı otizmli çocukların ebeveynlerinin etkileşim davranışları ile çocuklarının iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 6 kız, 13 erkek toplamda 19 otizmli çocuk ve anneleri dahil edilmiştir. Annelerin çocuklarıyla etkileşimleri sırasında 15 dakikalık videoları kayda alınmış ve daha sonrasında değerlendirme araçları puanlanıp annenin etkileşim becerilerine yönelik uygun stratejiler belirlenmiştir. 6 seans boyunca annelere etkileşim temelli stratejiler öğretilmiş ve uygulamaları sağlanmıştır. Bu eğitim sürecinin ardından tekrar anne-çocuk videoları alınmış ve yeni videolar üzerinden puanlamalar yapılmıştır. Veri toplamada kullanılan Ebeveyn Davranışı Değerlendirme Ölçeği (EDDÖ-TV), Çocuk Davranışı Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ-TV) ve Functional Emotional Assessment Scale (FEAS) hem çocuk hem de ebeveyni değerlendirmede ve takip eden müdahale süreçlerinde klinisyene yol gösterici olduğu, sosyal duygusal gelişim ve iletişim becerilerinin gelişimine bütüncül bir perspektif sunması, gelişmenin gözlemlenmesinde somutlaştırıcı olması nedeniyle tercih edilmiştir. İngilizce için geçerlik ve güvenirliği olan ancak Türkçe için psikometrik özellikleri henüz belirlenmemiş olan FEAS ölçeğinin bu çalışmada informal olarak kullanılmasıyla elde edilen verilerin, ölçeğin Türkçe'ye uyarlanmasında bir ön çalışma niteliği taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parents' interaction behaviors play an important role in children's communication skills. The aim of the study was to examine the relationship between the interaction behaviors of parents of children with autism and their children's communication skills. A total of 19 children with autism (6 girls and 13 boys) and their mothers were included in the study. Mothers were videotaped for 15 minutes during their interactions with their children, and then assessment tools were scored and appropriate strategies for the mother's interaction skills were determined. During 6 sessions, mothers were taught and practiced the principles of DIR Floortime therapy. After this training period, mother-child videos were taken again and new videos were scored. The Parent Behavior Rating Scale (MBRS-TV), Child Behavior Rating Scale (CBRS-TV) and Functional Emotional Assessment Scale (FEAS) used in data collection were preferred because they guide the clinician in the evaluation of both the child and the parent and in the subsequent intervention processes, provide a holistic perspective on the development of social emotional development and communication skills, and are concretizing in the observation of development. It is thought that the data obtained by informally using the FEAS scale, which has validity and reliability in English but whose psychometric properties have not yet been determined for Turkish, in this study will serve as a preliminary study in the adaptation of the scale into Turkish.