Nefise Atçakarlar'ın kitaplarının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Review of Nefise Atçakarlar's books in terms of values educations
  1. Tez No: 884996
  2. Yazar: FATMA KURTOĞLU NAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada Nefise Atçakarlar'ın kitaplarını, öğretim programında yer alan kök değerler açısından incelemek amaçlanmıştır. Yazdığı çok sayıda eserle çocuk edebiyatına katkıda bulunan Nefise Atçakarlarlar'ın, ortaokul öğrencileri seviyesine uygun olarak kaleme aldığı Ustalar Ustası Mimar Sinan, İnanılmaz Evliya Çelebi ve Tükenmez Kalemi, Türkçenin Ustaları ve Çılgın Yöntemleri, Osmanlıda Sanatçılar ve Çılgın Yöntemleri, Dâhiler ve Çılgın Yöntemleri ve Mevlâna Sevgi Güneşi kitapları incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Doküman incelemesinde her çalışmada belirlenen hedefe yönelik durumlar için yazılmış kaynaklar incelenir (Yıldırım ve Şimşek, 2018, s. 189). Doküman incelemesinde araştırmacı, araştırma amacına uygun olarak kaynaklar belirler, çeşitli okumalar yapar ve bazı notlar aldıktan sonra birtakım kriterlere göre bir değerlendirme yoluna gider (Karasar, 2009, s. 183). Araştırmada veriler toplanırken, TTKB tarafından yayımlanan müfredat yenileme çalışmasındaki kök değerler ile kök değerlere ilişkin tutum ve davranışlar (MEB, 2018, s. 24) temel alınmıştır. Araştırma sürecinde adı geçen kitaplar başlangıçta hızlı okuma tekniği ile sonrasında da özet çıkarma ve daha detaylı okuma yapmak suretiyle toplam üç kez okunmuştur. Okuma esnasında ve sonrasında sık sık uzman görüşüne başvurulmuş, böylece bulgulara yönelik en küçük bir detayın göz ardı edilmemesi amaçlanmıştır. Daha sonra her kitapta yer alan kök değerler tespit edilmiştir. Bulgular bölümünde ilgili değer başlığı altında elde edilen veriler metinlerden örneklerle sunulmuştur. Araştırmada, Nefise Atçakarlar'ın incelenen eserlerinde kök değerlere ait çok sayıda ifadelerin yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen eserlerde en fazla saygı kök değerinin; en az ise dürüstlük kök değerinin yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine Nefise Atçakarlar's books in terms of the root values in the curriculum. Document analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. In the document review, sources written for the target-oriented situations determined in each study are examined (Yıldırım and Şimşek, 2018, p. 189). In document review, the researcher determines sources in accordance with the research purpose, makes various readings, and after taking some notes, makes an evaluation according to certain criteria (Karasar, 2009, p. 183). In the study, the author's books, Master of Masters Mimar Sinan, Incredible Evliya Çelebi and His Ball Pen, Turkish Masters and Crazy Methods, Artists and Crazy Methods in the Ottoman Empire, Geniuses and Crazy Methods and Mevlâna Sevgi Güneşi, which are suitable for the level of secondary school students, were examined by document analysis method and analyzed using the content analysis method. Has been made. While collecting data in the research, the root values and attitudes and behaviors related to root values in the curriculum renewal study published by TTKB (MEB, 2018, p. 24) were taken as basis. During the research process, the books mentioned were read three times in total, initially using the speed reading technique and then summarizing and reading in more detail. Expert opinion was frequently sought during and after the reading, so that not a single detail of the findings was overlooked. Then, the root values in each book were determined. In the findings section, the data obtained under the relevant value heading are presented with examples from the texts. In the research, it was concluded that there are many expressions of root values in the examined works of Nefise Atçakarlar. In the works examined, the root value of most respect was; It was concluded that the root value of honesty was at least included.