Ameliyathanede dinlenen müziğin cerrahi uzmanları üzerindeki etkisi
The influence of listening to music on the surgeons in the operating room
  1. Tez No: 885014
  2. Yazar: ARDA KAYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA EROL GÜLÜMSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma ortamındaki stresi azaltmak ve daha konforlu bir ortamda çalışmak için cerrahların büyük kısmı ameliyat sırasında müzik dinlemeyi tercih etmektedir. Cerrahların yaş, cinsiyet, akademik ünvan, çalıştıkları kurum, mesleki kıdemleri, günlük hayatlarında müzik dinleyicisi ya da icracısı olup olmadıkları, kişisel müzik zevkleri, ameliyathanede müzik dinleyip dinlemedikleri, ne sıklıkla ve ne tür müzik dinlediklerinin değişkenlik göstermesi göz önünde bulundurulduğunda, tüm cerrahlar arasında ameliyathanede müzik dinlemek konusunda görüş birliği olamayacağı düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, ameliyathanede müzik dinleyen ya da dinlemeyen cerrahların görüşlerini ortaya koymak ve çalışmanın sonuçları göz önünde bulundurularak ameliyathanede müzik dinleme konusunda literatür bulguları ışığında öneriler sunmaktır. Bu amaçla cerrahlara tanımlayıcı türde 27 sorudan oluşan bir online anket formu gönderilmiştir. Cerrahlar, yaş, cinsiyet, ünvan, kıdem, çalıştıkları hastane, ne tür müzik dinledikleri ve müzik dinleyicisi/icracısı olma durumlarına göre karşılaştırılmıştır. Bu parametreler ayrıca cinsiyet, yaş, kıdem ve cerrahların çalıştıkları kuruma göre de karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda, ameliyathanede cerrahların büyük çoğunluğunun müzik dinlediği, ameliyathanede dinlenecek olan müzik türünü yüksek oranda cerrahların belirlediği, ameliyathanede en sık Türkçe pop müzik dinlendiği, performanslarını olumlu etkileyen müzik türlerinin sırayla klasik, Türkçe pop ve rock müzik, performanslarını olumsuz etkileyen müzik türlerinin ise sırayla arabesk ve rap müzik olduğu, cerrahların büyük çoğunluğunun ameliyathanede müziği orta ve düşük volümde ve aralıklı olarak dinledikleri görülmüştür. Ameliyathane ekibinin performans ve dayanıklılığı üzerindeki etkisini değerlendiren iyi dizayn edilmiş çalışmalar yapılmadıkça, 'ameliyathanede müzik olmalı mı olmamalı mı?' sorusuna net bir yanıt almak mümkün olmayacaktır. Müzik dinlenilen ve dinlenilmeyen ameliyathanelerde, müziğin olumlu ve olumsuz etkilerinin karşılaştırıldığı yeni çalışmalar, müziğin cerrahlar üzerinde olumlu etkilerinin gösterilmesinde katkı sunacaktır. Cerrahların ameliyathanede dinlenecek müziği seçerken, ameliyat ekibinin isteklerini de gözetmesi ve ortak bir konsensus eşliğinde müzik dinlenmesi, cerrahın diğer ameliyathane ekibiyle iletişimini engellememesi açısından müziğin volümünün kontrol edilmesi ve müziğin aralıklı dinlenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Many surgeons prefer listening to music in the operating room to reduce their stress and obtain a comfortable medium. Taking into consideration that their age, gender, academic title, affiliation, seniority, being a passive listener or a music performer, personal music preference, listening to music in the operating room, how often and which genre they listen to may differ, there may not be a consensus between the surgeons. The aim of the current study is to obtain surgeons' view about listening to music in the operating room and discuss the findings in the light of literature. For this purpose, a total of 27 questions are asked by means of an online survey. The results of surgeons to the aforementioned questions are compared in between and also according to the age, gender, title, seniority and the affiliations. It is found that; majority of the surgeons listen to music in the operating rooms, surgeons routinely get the first choice in music selection, the most common genre that is played in the operating rooms is Turkish popular music, the three most common genres that positively affect their performance are classical, Turkish popular and rock music, the two common genres that negatively affect their performance are arabesque and rap music, majority of surgeons prefer listening to music in medium to low volume, and also intermittently. Unless well-designed studies evaluating the impact of listening to music on the performance and endurance of the surgical team are conducted, it will not be possible to get a clear answer to the question“Should there be music in the operating room or not?”. New studies comparing the positive and negative effects of music in the operating rooms may contribute to revealing the positive effects of listening to music on surgeons. While choosing the genre, volume and duration of music in the operating room, surgeons should take into account the preferences of other members of surgical team in consensus.