Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı'nda (ODPBH) seminal vezikül, prostat, testis ve epididim kistlerinin prevalansı
- Tez No: 88505
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Otozomal Dominant Polikistik Böbrek Hastalığı (ODPBH) her iki böbrekte yaygın olarak dağılmış kistlerle karakterize, kalıtsal sistemik bir hastalıktır. Hastalık süresince, böbrek dışındaki bir çok organda da kistik oluşumlar tespit edilmektedir. ODPBH ile seminal vezikül, prostat, testis ve epididim kistleri arasındaki ilişkiyi gösteren bilgiler kısıtlıdır. Bu çalışmamızdaki amacımız, ODPBH'nda seminal vezikül, prostat, testis ve epididim kistlerinin görülme sıklığını saptamak ve seminal vezikül kistlerin hastaların yaşları, serum kreatinin düzeyleri, karaciğer ve prostat gibi diğer organlarda bulunan kistlerle olan ilişkilerinini değerlendirmektir. 49 erkek hasta (ortalama yaş 40 yıl, yaş aralığı 13-67) çalışmaya alındı. Detaylı anamnezleri alındıktan sonra fizik muayene uygulandı, transrektal ve abdominal ultrasonografileri yapıldı, kreatinin ölçümü için kan alındı. Çalışmaya katılan tüm bireyler çalışma hakkında bilgilendirildi. 4 hasta infertildi ve bunlardan birinde aynı zamanda varikosel vardı. 28 hastada (%57) seminal vezikül kistleri, 21 hastada (%43) karaciğer kistleri, 5 hastada (%10) prostat kistleri vardı. Seminal vezikül kistleri, karaciğer kistleri ve serum kreatinin düzeyleri arasında pozitif ilişki vardı. Hiçbir hastada epididim ve testis kistlerine rastlanmadı. Sonuç olarak: (1) ODPBH'nda seminal vezikül kistlerinin görülme sıklığı nadir değildir; (2) Seminal vezikül kisti saptanan hastalar ODPBH yönünden araştırılmalıdır; (3) Seminal vezikül kistlerinin içeriği araştırılmalıdır; (4) ODPBH ve seminal vezikül kistleri ile infertilite arasındaki ilişki araştırılmaya değer bir konudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is a systemic hereditary disorder characterized by bilateral diffuse renal cysts. Extrarenal involvement is a well known manifestation of ADPKD. Data relating to the association between seminal vesicle, prostate, testicle, epididym cysts and ADPKD are limited. The aims of this study are to evaluate the frequency of seminal vesicle, prostate, testiculer and epididymis cyts in ADPKD and to asses the relationship between seminal vesicle cysts, with cysts in the liver and prostate and creatininaemia. 49 male patient ( mean age 40 years, range 13-67) were included in the study. Each subject underwent a formal interview, physical examinations; and abdominal and transrectal ultrasonography. Blood was obtained from all patients for measurement of creatinine. Four patients were infertile, but one of the patients also had varicocele. Seminal vesicle cysts were present in 28 (57%) patients. Liver and prostate cysts were present in 21 (43%) and 5 (10%) patients, respectively. There was a positive correlation between seminal vesicle cysts, cysts in the liver, and serum creatinine concentrations. Our conclusions are: (1) seminal vesicle cysts are not uncommon in ADPKD; (2) ADPKD should be looked for in patients with seminal vesicle cysts, (3) contents of seminal vesicle cysts should be investigated, (4) the clinical significance of seminal vesicle cysts in ADPKD remains to be defined II