Küreselleşme olgusunun ulus devletin egemenlik rolüne etkisi
The effect of the globalization phenomenon on the sovereignty role of the nation state
  1. Tez No: 885055
  2. Yazar: PELİN ERBİL İYİBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küreselleşme, dünya genelinde ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda artan etkileşim, bağlantılar ve bütünleşme sürecini ifade eder. Bu süreç, ulus devletlerin geleneksel egemenlik rollerini etkileyen ve dönüştüren önemli bir faktördür. Öncelikle küreselleşmenin ulus devlet üzerindeki etkileri incelendiğinde; ekonomik alanda ulus devletlerin sermaye akımları, ticaret anlaşmaları ve çok uluslu şirketler aracılığıyla giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldiği görülmektedir. Bu durum, ulus devletlerin ekonomik politikalarını belirleme ve uygulama yetilerini sınırlandırmaktadır. Ulus devletler küresel ekonomik sistem içinde yer alırken ulusal ekonomik kararlarının küresel piyasaların beklentilerine uygun olması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Siyasi alanda ise ulus devletler, uluslararası kuruluşlar ve anlaşmalar aracılığıyla birçok konuda egemenliklerinden feragat etmek zorunda kalmaktadır. Özellikle uluslararası insan hakları standartları, çevre koruma politikaları ve güvenlik meseleleri gibi konularda, ulus devletler uluslararası normlara uymak zorunda kalmakta ve yerel karar alma yetilerini sınırlandırmaktadır. Kültürel alanda ise küreselleşme, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve kültürel alışverişin artmasıyla birlikte ulus devletlerin kültürel kimliklerini koruma çabalarını zorlaştırmaktadır. Popüler kültür, moda, müzik ve film endüstrisi gibi alanlarda küresel akımlar ulusal kültürel değerler ile rekabet etmektedir. Bu durum ulus devletlerin kültürel politika oluşturma ve koruma konusundaki etkinliklerini zora sokmaktadır. Sonuç olarak, küreselleşmenin hız kazandığı günümüz dünyasında ulus devletlerin egemenlik rolleri giderek değişim göstermekte ve sınırlanmaktadır. Diğer yandan küreselleşme sayesinde, uluslararası sistemde, ulus devletlerin daha etkin ve rekabetçi hale dönüştüğünü ve varolmaya devam edeceklerini savunanlar da mevcuttur. Ulus devletler, küresel aktörlerle daha fazla etkileşim içinde olmak zorunda kalarak egemenliklerini dengelemeye çalışmaktadır. Bu süreç, ulus devletlerin mevcut yapılarını ve politikalarını gözden geçirmelerini gerektirmekte ve gelecekte uluslararası iş birliği ve etkileşimi daha da önemli hale getirmektedir. Bu çalışmada, ulus devletin küreselleşme süreciyle birlikte egemenlik rolünün zayıflayıp zayıflamadığına ve ulus devletin güç kazanıp kazanmadığına dair temel argümanlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization refers to the process of increasing interaction, connections and integration in economic, political, social and cultural fields throughout the world. This process is an important factor that affects and transforms the traditional sovereignty roles of nation states. Firstly, when the effects of globalization on the nation state are examined, it is seen that nation states are becoming increasingly interconnected in the economic field through capital flows, trade agreements and multinational companies. This situation limits the ability of nation states to determine and implement their economic policies. When nation states take part in the global economic system, it becomes necessary for their national economic decisions to be in accordance with the expectations of global markets. In the political sphere, nation states are forced to renounce their sovereignty on many issues through international organizations and agreements. Especially in matters such as international human rights standards, environmental protection policies and security issues, nation-states are forced to comply with international norms and limit their ability to make local decisions. In the cultural field, globalization, along with the developments in communication technologies and the increase in cultural exchange, complicates the efforts of nation-states to protect their cultural identities. Global trends in areas such as popular culture, fashion, music and the film industry compete with national cultural values. This situation complicates the activities of nation states in cultural policy-making and conversation. As a result, in today's world, the sovereign roles of nation states are gradually changing and limiting. On the other hand, there are supporters of notion that in the international system, the power and efficiency of nation state will continue in the globalization process. Nation-states are trying to balance their sovereignty by having to interact more with global actors. This process requires nation states to review their current structures and policies, making international cooperation and interaction even more important in the future. In this study, it has attained the basic arguments that the whether nation state's sovereignty realm has been limited or not and whether nation state is gaining power or not in the globalization period.