Tarihî Alevi-Bektaşi metinlerinde inançla ilgili söz varlığı
Vocabulary related to faith in historical Alewi-Bektashi texts
- Tez No: 885079
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1067
Özet
Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları'nca Alevi-Bektaşi Klasikleri Dizisi başlığı altında on dört eserin yayımı yapılmıştır. Yayımı yapılan bu eserlerde dinî inançla ilgili söz varlığının neler olduğu tezimizin ana konusunu oluşturmaktadır. Eserlerde dinî inançla ilgili söz varlığını oluşturan yabancı kökenli sözcükler tespit edilerek bu sözcüklerin kullanım sıklığı verilmiştir. Söz varlığı ve söz varlığını oluşturan kavramlarla (terim, deyim, vb.) ilgili yapılmış tanımlar hakkında bilgi verilmiş, eserlerde inançla ilgili söz varlığını oluşturan kavramlar (terim, deyim, vb.) tespit edilerek bu kavramların kullanım sıklığı tablo halinde sunulmuştur. Alevi-Bektaşi gruplarınca günlük yaşamda kullanılan inançla ilgili söz varlığının çok daha çeşitli olması tezin boyutlarını geçeceği düşüncesiyle tezimizi on dört metinle sınırlandırdık. Bu nedenle halk ağzında günlük yaşamda kullanılan inançla ilgili kavramlar tezin dışında tutulmuştur. Alevi-Bektaşi inancında kullanılan sözcükleri açıklayan sözlük, tez ve makaleler hakkında da bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fourteen Works have been published under the title of Alewi-Bektashi Classics Series by Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları. The main subject of our thesis is the vocabulary related to religious belief in these published works. In the Works, words of foreign origin that constitute the vocabulary related to religious belief were idendified and the frequency of use of these words was given. Information was given about the vocabulary and the definitions made about the concepts (term, idiom, etc.) that make up the vocabulary, the concepts (term, idiom, etc.) that make up the belief-related vocabulary in the works were determined and the frequency of use of these concepts was presented in a table. We limited our thesis to fourteen texts with the idea that the more diverse vocabulary related to faith used by Alewi-Bektashi groups in daily life would exceed the scope of our thesis. For this reason, concepts related to belief used in daily life are excluded from our thesis. Information about the dictionary, theses and articles explaining the words used in the Alewi-Bektashi belief is also given.