A comparative study of compulsory and optional English preparatory programs: Different stakeholders' perspectives
Zorunlu ve isteğe bağlı İngilizce hazırlık programları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: farklı paydaşların bakış açıları
- Tez No: 946165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İngiliz dili eğitimi, İngilizce yeterliliğin akademik ve mesleki yaşamdaki önemi nedeniyle yükseköğretimin önemli bir unsurudur. Bu yüzden yükseköğretim kurumlarındaki İngilizce hazırlık programları, öğrencilere akademik ve mesleki hedeflerine ulaşmaları için gereken İngilizce dil yeterliliğini kazandırmada çok önemli rol oynamaktadır. Hazırlık programları, yoğun bir dil eğitimi sunarak, öğrencilerin daha önce edindikleri dil bilgileri ve yükseköğretim derslerinin gereklilikleri arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olurlar. Dil eğitimindeki önemli rolü göz önünde bulundurulduğunda, üniversitelerde zorunlu ve isteğe bağlı olarak iki ayrı yapıda sunulan hazırlık programlarının uygulanışının değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma, Türkiye‟de bir devlet üniversitesinde uygulanmakta olan zorunlu ve isteğe bağlı İngilizce hazırlık programlarının etkinliğini karşılaştırmayı ve programın zorunlu ya da isteğe bağlı olmasının, eğitimin kalitesi üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının deneyimlerini ve bakış açılarını derinlemesine anlamak için nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu amaçla, hazırlık programlarında eğitim gören 129 isteğe bağlı ve 38 zorunlu İngilizce hazırlık öğrencisine açık uçlu anket uygulanmış, her iki programda ders veren 6 öğretim görevlisi ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, katılımcıların görüşlerini özgürce ifade etmelerine olanak tanımış; bu da analiz için zengin ve ayrıntılı veriler sunmuştur. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın bulguları, müfredatta konuşma pratiği ve alan dersleri olmaması gibi bazı eksiklikler belirtmelerine rağmen, hem isteğe bağlı hem de zorunlu hazırlık sınıflarındaki öğrencilerin büyük bir kısmının verilen eğitimden oldukça memnun olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, zorunlu hazırlık programındaki bütün öğrenciler, programın zorunlu olması ile ilgili olumlu görüş bildirirken, isteğe bağlı hazırlık programındaki öğrencilerin neredeyse yarısı programın isteğe bağlı niteliğinden memnun olduğunu belirtmiştir. Öğretim elemanlarının görüşlerine bakıldığında, sonuçlar, isteğe bağlı hazırlık programının öğrencilerin ilgisizliği nedeniyle amacına kısmen ulaştığını, zorunlu hazırlık programının ise öğrencilerin yüksek düzeydeki istekliliği sayesinde büyük ölçüde hedefine ulaştığını göstermiştir. Ayrıca, öğretim elemanlarına göre programın isteğe bağlı olmasının eğitimin kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu, zorunlu olmasının ise kaliteyi olumlu yönde etkilediği ortaya konmuştur. Çalışmanın bulguları, yükseköğretim kurumlarında verilen İngilizce eğitimin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunarak, eğitim politikalarını belirleyen ve uygulayan yetkililere değerli bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
English language teaching is a key component of higher education due to the significance of English proficiency in academic and professional life. Hence, English preparatory programs in higher education institutions play a vital role in equipping students with the necessary English language proficiency to meet their academic and professional goals. By offering intensive language instruction, preparatory programs help bridge the gap between students‟ prior language knowledge and the rigorous demands of higher education courses. Considering their significant role in language education, it is essential to evaluate the implementation of preparatory programs at universities, which are offered in two formats: optional and compulsory. In this regard, the present study aimed to compare the perceived effectiveness of compulsory and optional English preparatory programs at a state university in Türkiye and to determine whether its optional or compulsory nature has a perceived impact on the quality of education. In accordance with the aim of the study, a qualitative research design was employed to gain an in-depth understanding of both students' and instructors' experiences and perspectives. Accordingly, an open-ended questionnaire was administered to 129 students enrolled in optional preparatory program and 38 students enrolled in compulsory preparatory program, and semi-structured interviews were conducted with 6 instructors teaching in both preparatory programs. This method allowed the participants to freely express their views and share their unique insights, which provided rich and detailed data for analysis. The data of the research were examined using content analysis method. The findings of the study revealed that the majority of students in both optional and compulsory preparatory programs were highly pleased with the education offered in the program although they identified some deficiencies regarding the curriculum, including a lack of speaking practice and fieldspecific course. Moreover, nearly half of the students in optional preparatory program were content with the optional nature of the program while all the students in compulsory preparatory program made positive remarks about its compulsory nature. In terms of the instructors‟ views, the results showed that optional preparatory program partially achieved its objectives due to the lack of interest among the students although compulsory preparatory program largely accomplished its objectives thanks to the students‟ high level of eagerness. It was also revealed that optional nature of the program had a negative impact on the quality of education while compulsory nature of the program positively affected the quality according to the instructors. The findings of the study can provide valuable insights for practitioners and policy makers, contributing