Eskişehir çevresi nepeta türleri üzerinde morfolojik ve anatomik araştırmalar
- Tez No: 8851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Eskişehir bölgesinden toplanan Neneta L. türlerinin morfolojik ve anatomik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Türlerin bölgedeki yayılışları araştırılmıştır. Çalışma bölgesine dayanarak, aşağıdaki l'i end enik, 4 tür bulunmuş ve incelenmiştir; 1.Nepeta italica L. 2. Nepeta nuda ssp. nuda L. 3 o Nepeta congesta var, congest a Pisch et.Mey. 4« Nepeta stricta var. stricta (Banks et. Sol.) Hedge et. Lamond İncelenen bitkiler arasında Nepete stricta var, stricta' nın Eskişehir bölgesi için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Taksonomik sonuçlar, gerek arazi gerekse herbaryum örnekleri üzerinde yapılan morfolojik ve anatomik incelemelere da yanmaktadır. Anatomik çalışmalar türlerin kök gövde ve yapraklarının orta bölgelerinden alınan kesitler üzerinde yapılmış tır. Ayrıca Nepeta L. türlerinin uçucu yağ verimleri bulun muştur.
Özet (Çeviri)
This study were carried out to determine the morpholo gical and anatomical properties of the Nepeta L. species collected from Ssicişehir region. The regional distribution of these species were also investigated. In the area of investigations the following 4 species, one being an er.dei.iic taxon were found and investigated; 1. Nepeta italica L. 2. Nepeta nuda sap, nuda L. 3 o Nepeta conge ata var, congest a Fisch.et.Mey. 4. Nepeta stricta var, stricta (Banks et.Sol.) Hedge et. Lamond Among the plants investigated, N. stricta var. stricta was found to be the new record for the region. Taxsonomio results were based on both- morphological and anatomical investigations conducted on field and herbarium material. Anatomical studies were performed on cross sections of middle zone of roots, stems and leaves. In addition quantities of the essential oils of the Nepeta species subject to thia study were determined.