Eskişehir çevresi bombinae (Hymenoptera: Apidae) faunası üzerine araştırmalar
A Study on the fauna of the bombinae (Hymenoptera: Apidae) pond in Eskişehir province
- Tez No: 68951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİŞEHİR ÇEVRESİ BOMBİNAE (HYMENOPTERA : APIDAE) FAUNASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR GAMZE ÖZSALTIK Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. A. Yavuz Kılıç 1998, Sayfa 38 Barıları (Apidae : Bombinae) türleri üzerinde faunistik bir araştırma yapılmıştır. Poîinasyon alanında önemli rol oynayan Bambul arıları seracılık Bu çalışmada Eskişehir ili çevresinde yayılış gösteren Bambul çalışmalarında önemli bir yer almaya başlamışlardır. Bu nedenle gerek faunistik gerekse tarımsal çalışmaların konusunu oluşturmaktadırlar. Türkiye'de bulunduğu bildirilen tür sayısı sadece 50'dir. Eskişehir çevresindeki bu çalışma ile üç cinse ait sekiz tür, Bombus terrestris, Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. pomorum, M. zonatus, Pyrobombus alagesianus, P. niveatus tespit edilmiştir. Bunlardan Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. pomorum, M. zonatus ve Pyrobombus niveatus çalışma bölgesinden ilk kez bu çalışma ile bildirilmektedirSUMMARY Master of Science Thesis A STUDY ON THE FAUNA OF THE BOMBİNAE (HYMENOPTERA : APİDAE) POND IN ESKİŞEHİR PROVINCE GAMZE ÖZSALTIK Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Biology Program Supervisor : Asst. Prof. A. Yavuz KILIÇ 1998, Page 38 This study was based on species of Bambul bees (Apidae : Bombinae) which are Eskişehir province. Bombus species acting important roles on polination have started having very important roles on also greenhouse studies, for this reason. They are being used as study subjects for both faunistic and agriculrural projects. Described and dicguazid species number for Turkey is only 31. In this study, 8 species, Bombus terrestris, Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. pomorum, M. zonatus, Pyrobombus alagesianus, P. niveatus belonging to 3 genus were recorded. Among those, Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. zonatus, and Pyrobombus niveatus were recorded as the first time with this study from Eskişehir province. Keywords : Hymenoptera, Bombus, Sistematik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master of Science Thesis A STUDY ON THE FAUNA OF THE BOMBİNAE (HYMENOPTERA : APİDAE) POND IN ESKİŞEHİR PROVINCE GAMZE ÖZSALTIK Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Biology Program Supervisor : Asst. Prof. A. Yavuz KILIÇ 1998, Page 38 This study was based on species of Bambul bees (Apidae : Bombinae) which are Eskişehir province. Bombus species acting important roles on polination have started having very important roles on also greenhouse studies, for this reason. They are being used as study subjects for both faunistic and agriculrural projects. Described and dicguazid species number for Turkey is only 31. In this study, 8 species, Bombus terrestris, Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. pomorum, M. zonatus, Pyrobombus alagesianus, P. niveatus belonging to 3 genus were recorded. Among those, Megabombus argillaceus, M. fragrans, M. pascuorum, M. zonatus, and Pyrobombus niveatus were recorded as the first time with this study from Eskişehir province. Keywords : Hymenoptera, Bombus, Sistematik.Ill TEŞEKKÜR Tez'in hazırlanmasında bana yol gösterip, destek veren danışman hocam, Doç. Dr. A. Yavuz Kılıç'a, örneklerin teşhislerinde ve literatür konusunda yardımlarını gördüğüm Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Arş. Gör. Sn A. Murat Aytekın'e, bitki teşhislerimi yapan Osmangazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim dalından Ar. Gör. İsmühan Potoğlu'na ve çalışmalarımda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen aileme ve eşime teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim.