Okul öncesi dönem temel matematik becerileri ve kavramları açısından çizgi film analizi: TRT çocuk kanalında yayımlanan Yade Yade
Cartoon analysis in terms of basic mathematics skills and concepts: Yade Yade publi̇shed on TRT children's channel
- Tez No: 885101
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma, TRT çocuk kanalında yayımlanan Yade Yade çizgi filminin okul öncesi dönem matematik becerileri, matematik kavramları ve MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programı bilişsel becerilerde yer alan matematik içerikli kazanım ve göstergeleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını oluşturan Yade Yade çizgi filmi amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme temel alınarak seçilmiştir. Araştırmada veri kaynağını oluşturan Yade Yade çizgi filminin seçilmesinde; hala TRT çocuk kanalında yayımlanıyor olması, okul öncesi dönem çocuklarına hitap etmesi, bölümlerinde matematiğe dair görsel ve cümle içermesi ölçüt olarak belirlenmiştir. Belirlenen ölçütlerle Yade Yade çizgi filminin yayımlanmış olan bütün bölümleri (52 bölüm) veri kaynağını oluşturmuştur. Araştırma kapsamında çizgi filmi incelemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanan“Matematik Kavram ve Becerileri Değerlendirme Formu”oluşturulmuştur. Araştırmada okul öncesi dönemde çocuklarda kazanılması beklenen matematik becerileri, matematik kavramları ve MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programı yer alan kazanım ve göstergeler temel alınarak içerik analizi yapılmış ve sınıflandırılmıştır. İncelenen bölümler içerisinde en fazla yer verilen matematik becerisinin;“sayma ve sayısal mantık”olduğu görülmüştür. Çizgi filmin bölümleri incelendiğinde en çok; MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programı kavramlar listesinde, sayı/sayma kategorisinde yer alan“1-20 arası sayılar”kavramına yer verilmiştir. Yade Yade çizgi filminde bilişsel gelişim alanında yer alan matematik içeriğine sahip kazanımlarda ise en çok“Kazanım 4: Nesneleri sayar”kazanımına yer verildiği görülmüştür. Araştırma sonucunda; Yade Yade çizgi filminin bütün becerileri içerdiği ancak bazı becerilerde görsel desteğin yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Çizgi film içerisinde yer alan MEB (2013) Okul Öncesi Eğitim Programı kavramlarının bölüm içerisinde en az birine değinildiği ama bütün kategoriler incelendiğinde bazı kavramlara hiç yer verilmediği görülmüştür. Yade Yade çizgi filminin bilişsel becerilerde yer alan matematik kazanımları açısından ele alındığında ise bütün kazanımlara yer verildiği görülmüştür. Sonuçlar doğrultusunda; Yade Yade çizgi filminin matematik becerileri, matematik kavramları ve bilişsel gelişim alanına yönelik matematik kazanım göstergelerinin kazandırılmasında yardımcı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was done to examine the mathematics content gains and indicators included in the pre-school mathematics skills, mathematics concepts and cognitive skills of the MEB (2013) Preschool Education Programme, of the Yade Yade cartoon published on the TRT children's channel. In the research, Content analysis method which is one of the qualitative research methods was used. The Yade Yade cartoon, which comprises the data source of the research, was selected based on criterion sampling in one of the purposeful sampling methods. In choosing the Yade Yade cartoon, which comprises the data source in the research; The criteria were determined as the fact that it is still being broadcast on the TRT children's channel, that it addresses pre-school children, and that its episodes contain visuals and sentences about mathematics. With the determined criteria, all published episodes of the Yade Yade cartoon (52 episodes) have constituted the data source. Within the scope of the research, a“Mathematics Concepts and Skills Evaluation Form”prepared by the researcher was generated to analyze the cartoon. In the research, content analysis was done and classified based on the mathematical skills, mathematical concepts that are expected to be acquired by children in the pre-school period, and the achievements and indicators in the MEB (2013) Preschool Education Program. Among the episodes examined, the most frequently used mathematical ability is; It has been seen there is“counting and numerical logic”. When the episodes of the cartoon are examined, In the MEB (2013) Preschool Education Program concept list, mostly the concept of“numbers 1-20”, which is in the number/counting category is used. It has been seen that in the Yade Yade cartoon, the achievements with mathematical content in the field of cognitive development are mostly used in the achievement“Acquisition 4: Counts objects”. As a result of the research; It has been detected that the Yade Yade cartoon included all skills, but the visual support was insufficient in some skills. At least one of the MEB (2013) Preschool Education Program concepts in the cartoon was mentioned in the episode, but when all categories were examined, it was seen some concepts were not included at all. When the Yade Yade cartoon is handled in terms of mathematical achievements in cognitive skills, it is seen that all the achievements are included. As a conclusion, it can be said that the Yade Yade cartoon can help to gain in teaching mathematics skills, mathematical concepts and mathematics achievement indicators in the field of cognitive development.