Gebelerde evlilik uyumunun doğum öncesi algılanan stres ile ilişkisi
The relationship between marital adjustment and perceived prenatal stress in pregnant women
  1. Tez No: 885113
  2. Yazar: DÜRDANE ÇALIŞKAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖCALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, gebelerde evlilik uyumunun doğum öncesi algılanan stres ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte olan araştırma, 30 Aralık 2022- 30 Nisan 2023 tarihleri arasında Tokat il merkezindeki Tokat Devlet Hastanesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi gebe polikliniklerine takip amaçlı başvuran, sağlıklı, spontan ve tekil gebeliği bulunan, gebeliğinin 36-39.haftalarında olan 406 gebe ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Tanımlayıcı Bilgiler Formu”,“Doğum Öncesi Algılanan Stres Ölçeği (DÖASÖ)”ve ''Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ)'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde, normal dağılımı olan iki bağımsız grubun karşılaştırmasında Student t Test, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA) uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen, iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U Testi, üç ve üzeri gruplarda Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Pearson Korelasyon Testi ile bakılmıştır. Katılımcıların ortalamaları incelendiğinde; yaş 29.73±4,46, gebelik haftası 37,48±0,98, gebelikte alınan kilo 10.61±1.9'dur. Kadınların %54.5'inin lise mezunu, %55.4'ünün ev hanımı olduğu, %64'ünün daha önce gebelik yaşadığı, %60.3'ünün istemli/planlı olarak gebe kaldığı, %52.2'sinin gebelikte herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı belirlenmiştir. Gebelerin %48'i 3 kez, %33.5'i 2 kez, %11.1'i 4 kez ve üzerinde doğum öncesi bakım almıştır. Kadınların ölçek toplam ve alt boyut ortalamaları sırasıyla; DÖASÖ puanı 3.81±0.41 olup, medikal ve obstetrik riskler / fetal sağlık puanı 4.06±0.50; gebelikte psikososyal değişiklikler puanı 3.68±0.53; doğum beklentisi puanı 3.78±0.52'dir. Kadınların EUÖ toplam puanı 49.55±7.04'tür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between marital adjustment and perceived prenatal stress in pregnant women. The descriptive and correlational study was conducted between December 2022 and April 2023 with 406 healthy, spontaneous and singleton pregnant women with 36-39 weeks of pregnancy who applied to Tokat State Hospital and Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital pregnancy outpatient clinics in Tokat city center for follow-up.“Descriptive Information Form”,“Prenatal Perceived Stress Scale (PPPSS)”and“Marital Adjustment Test (MAT)”were used as data collection tools. In the analysis of the data, Student t Test was used for the comparison of two independent groups with normal distribution and One-Way Analysis of Variance (OneWay ANOVA) was used for the comparison of three or more groups. Mann-Whitney U Test was used for two-group comparisons that did not show normal distribution, and Kruskal Wallis Test was used for three or more groups. The relationship between variables was examined with Pearson Correlation Test. The mean ages of the participants were 29.73±4.46 years, 37.48±0.98 weeks of gestation, and 10.61±1.9 kilograms gained during pregnancy. It was determined that 54.5% of the women were high school graduates, 55.4% were housewives, 64% had previous pregnancies, 60.3% became pregnant voluntarily/planned, and 52.2% did not have any health problems during pregnancy. Forty-eight percent of the pregnant women received prenatal care 3 times, 33.5%2 times, 11.1% 4 times or more. The mean total and subscale mean scores of the women were as follows: PPPSS score was 3.81±0.41, medical and obstetric risks / fetal health score was 4.06±0.50, psychosocial changes during pregnancy score was 3.68±0.53, and birth expectancy score was 3.78±0.52. The women's MAT total score was 49.55±7.04.