SCAMPER Tekniği ile değerlendirilen çizgi filmlerin 60-72 ay çocukların yaratıcılıklarına etkisinin incelenmesi
Examining the impact of cartoons evaluated with the SCAMPER Technique on the creativity of children aged 60-72 months
  1. Tez No: 885112
  2. Yazar: EMRE BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmada; SCAMPER tekniği ile değerlendirilen çizgi filmlerin, 60-72 aylık çocukların yaratıcılıklarını ne derece etkilediği incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden deneme modelinin, ön test-son test, kontrol gruplu yarı deneysel desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden 15 deney grubu, 15 kontrol grubu olmak üzere toplam 30 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Çocuk Bilgi Formu”ve“Torrance Yaratıcı Düşünce Testi Şekilsel A Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 paket programına işlenerek analiz edilmiştir. Veri analizlerinde her iki gruptaki çocuk sayısı 30'dan az olduğu için veri setlerinin normal dağılımdan gelmedikleri kabul edilmiş ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken 2 grup arasındaki farklılıklar için“Mann Whitney U-Testi”, 2'den fazla grup arasındaki farklılıklar için ise“Kruskal Wallis Testi”kullanılmıştır. Gruplar arasındaki ilişkili ölçümler için de“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda hem gruplar arasında hem de deney grubu ön test-son test alt ve toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0.05). Sonuçlar, SCAMPER Tekniği ile değerlendirilen çizgi filmlerin, 60-72 aylık çocukların yaratıcılıklarını olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the extent to which cartoons evaluated using the SCAMPER Technique fostered the creativity of children aged 60-72 months. Quasi-experimental design, a quantitative research method, was employed. The study group consisted of a total of 30 children, 15 in the experimental group and 15 in the control group, attending an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in the spring semester of the 2022-2023 academic year. The“Children's Information Form”and the“Torrance Tests of Creative Thinking Figural Form A”were used as data collection tools. The data were analyzed through SPSS 26 software package. Since the number of children in both groups was less than 30, it was accepted that data sets were not normally distributed, and nonparametric tests were used. The“Mann Whitney U-Test”was used to analyze the differences between the two groups, and the“Kruskal Wallis Test”was used for differences between more than two groups. The“Wilcoxon Signed-Rank Test”was used to correlate measurements between groups. As a result, statistically significant differences were found between the groups as well as between the pre-test and post-test sub and total scores of the experimental group (p0.05). In conclusion, the cartoons evaluated using the SCAMPER Technique positively affected the creativity of children aged 60-72 months.