OECD ülkelerinde ekonomik büyümenin işsizlik üzerine etkileri: Panel veri analizi (1991-2023)
The effects of economic growht on unemployment in OECD countries: Panel data analysis (1991-2023)
  1. Tez No: 885114
  2. Yazar: FADİME KULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Econometrics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ekonomik büyüme ve işsizlik kavramı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için oldukça önemli makroekonomik kavramlardır. Ülkelerin sosyal ve ekonomik açıdan refaha ulaşmaları bu iki kavram sayesinde mümkün olmaktadır. Bu nedenledir ki iktisatçılar uzun dönemler boyunca bu iki kavram arasındaki ilişkiyi incelemek için birçok farklı analizler yaparak farklı sonuçlar elde etmişlerdir. Literatürde birçok farklı analiz olsa da en bilindik üç çalışma, Beveridge Eğrisi, Philips Eğrisi ve Okun Yasası'dır. İlk iki çalışma ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki ilişkiyi dolaylı yönden incelese de Okun Yasası bu iki makroekonomik kavramı formülize etmiştir. Bu tartışmalar çerçevesinde 1991-2023 dönemini kapsayan, 32 OECD ülkesinde ekonomik büyüme ve işsizlik arasındaki ilişkinin panel veri analizi ile tespit edilmesi amaçlanmıştır. Verilerin ekonometrik analizi STATA 14.2 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken işsizlik verileri (UR), bağımsız değişken ise, ekonomik büyüme (GDP) verileridir. Çalışma verileri zaman serisinden ve yatay kesit verilerinden oluştuğu için çalışmada panel veri analizi kullanılmıştır. İlk aşamada değişkenlerdeki ve modeldeki yatay kesit bağımlılığının olup olmadığı Breusch Pagan LM (1980), Peseran Scaled LM, Bias- Corrected Scaled LM ve Peseran CD Testi yöntemleri ile analiz edilmiş, ikinci aşamada ise, modelin heterojenliği Peseran ve Yamagata (2008) testi ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi Dumitrescu ve Hurlin (2012), Panel Granger Nedensellik Testi ile analiz edilmiştir. Son olarak UR VE GDP için Westerlund (2007) Panel eşbütünleme analizi yapılmıştır. Bu doğrultuda nedenselliğin yönü iktisadi ve sosyal bilimler doğrultusunda sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of economic growth and unemployment are very important macroeconomic concepts for developed and developing countries. It is possible for countries to achieve social and economic prosperity thanks to these two concepts. For this reason, economists have obtained different results by making many different analyzes to examine the relationship between these two concepts over long periods. Although there are many different analyses in the literature, the three most well-known studies are Beveridge Curve, Philips Curve and Okun's Law. Although the first two studies indirectly examined the relationship between economic growth and unemployment, Okun's Law formulated these two macroeconomic concepts. Within the framework of these discussions, it was aimed to determine the relationship between economic growth and unemployment in 32 OECD countries covering the period 1991-2023 by panel data analysis. Econometric analysis of the data was analyzed using the STATA 14.2 program. In the study, the dependent variable is unemployment data (UR) and the independent variable is economic growth (GDP) data. Since the study data consisted of time series and cross-sectional data, panel data analysis was used in the study. In the first stage, the presence of cross-sectional dependence in the variables and the model was analyzed by Breusch Pagan LM (1980), Peseran Scaled LM, Bias-Corrected Scaled LM and Peseran CD Test methods, and in the second stage, the heterogeneity of the model was analyzed by Peseran and Yamagata (2008) tests. The causality relationship between the variables was analyzed by Dumitrescu and Hurlin (2012), Panel Granger Causality Test. Finally, Westerlund (2007) Panel cointegration analysis was performed for UR and GDP. In this direction, the direction of causality has been tested in line with economic and social sciences.