Kadın akademisyenlerde iş-aile yaşam dengesi: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi örneği
Work-family life balance among women academics: The case of Adnan Menderes University
- Tez No: 885116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kadın akademisyenler, akademik yükselme ve aile sorumlulukları arasında karmaşık bir denge kurmaya çalışan özel bir grup oluşturmaktadır. Bu durum, birçok zorluk ve stres kaynağı olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kadın akademisyenlerin iş-aile yaşamı dengesini kurarken karşılaştıkları zorlukları, sınırları ve dengeye yönelik uyum aşamaları incelemektir. Çalışma, kadın akademisyenlerin iş-aile yaşam arasındaki dengeni kurarken çevre faktörlerin dengeye etkisini anlamamıza yardımcı olarak çalışmadan sonraki benzer çalışmaların yapılmasına örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu bulguların üniversitelerin ve ilgili kurumların kadın akademisyenlerin iş-aile yaşam dengesini destekleyecek politikalar geliştirmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın kapsamı, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, İktisat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Söke İşletme Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Turizm Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Ziraat Fakültesi birimlerinde görev yapan kadın akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırma da veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 paket programında Cronbach's Alpha ile anket güvenilirlik testi, frekans analizleri ve Ki-Kare testi yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İş-Aile Yaşam Dengesi, Kadın Akademisyenler, Politika, Toplumsal Cinsiyet.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the difficulties, limits and adaptation stages towards balance that female academics face while establishing work-family life balance. The aim of the study is to help us understand the impact of environmental factors on the balance between female academics and their work-family life, and to set an example for similar studies to be carried out in the future. It is also thought that these findings may contribute to universities and relevant institutions developing policies that will support the work-family life balance of female academics. The scope of the research includes Aydın Adnan Menderes University Faculty of Dentistry, Faculty of Education, Faculty of Science, Faculty of Nursing, Faculty of Economics, Faculty of Communication, Faculty of Humanities and Social Sciences, Faculty of Engineering, Nazilli Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Health Sciences, Söke Faculty of Business Administration, It consists of female academicians working in the Faculty of Sports Sciences, Faculty of Medicine, Faculty of Tourism, Faculty of Veterinary Medicine and Faculty of Agriculture. In the research, data were collected by survey method. In the analysis of the data, survey reliability test, frequency analysis and Chi-Square test were performed with Cronbach's Alpha in the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25 package program. KEY WORDS: Female Academics, Life Balance, Politics, Gender, Work-Family.