Primer hipertansiyonda hücresel immun sistem değişiklikleri ve losartan tedavisinin etkisi
- Tez No: 88512
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
antagonistlerinin immun yanıt üzerinde farklı etkiler gösterebileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Kontrollü klinik çalışmalarda, losartan kullananlarda infeksiyon sıklığının plasebodan farklı olmadığı bildirilmiştir [28]. Dolayısıyla losartana ait inhibitor etkilerin olumsuz klinik tablolara neden olmayacağını düşünmek mümkündür. Hatta losartanın, hipertansiflerde yüksek bulunan T-hücre aktivitesini baskılamasının, olumlu sonuçları olabileceği akla gelmektedir. A-II'nin geleneksel olarak bilinen sekresyon biçimlerinin yam sıra, mononükleer hücrelerce de sentez ve salınımının olduğu gösterilmiştir [27,42,92]. Mononükleer hücrelerin, RAAS'in fonksiyonel birimleri olduğu ve aktive olmuş lenfositlerden lokal olarak salınan A-II'nin, inflamasyon ve vasküler hasarlanmadan sorumlu olduğu düşünülmektedir [27]. Fu, T-hücre aktivite artışının PH gelişiminde ve vasküler komplikasyonlarında rolü olabileceğini bildirmiştir [25]. Hipertansiyonun ister nedeni, isterse sonucu olsun, vasküler hasarlanma ve buna bağlı gelişen ateroskleroz, PH'na bağlı morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında, losartanın kan basıncını düşürmesine ek olarak, artmış T-hücre aktivitesini baskılamasıyla vasküler hasarı önleyebileceği düşünülebilir. Ancak T-hücre aktivitesinde gözlenen azalmanın losartana bağlı spesifik bir etki mi, AT-1 reseptör antagonizmasının sonucu mu, yoksa sadece kan basıncındaki düşmeye mi bağlı olduğunu söylemek kolay değildir. Bu sorulara doğru yanıt verebilmek için, daha geniş hasta grubuyla yapılan ve farklı antihipertansiflerin kullanıldığı bir çalışma halen sürdürülmektedir. ÖZET: GİRİŞ: Gün geçtikçe primer hipertansiyon patogenezine immun sistemin katkısı açıklık kazanmaktadır. Bu çalışmanın birinci amacı primer hipertansiyon hastalarının lenfosit subgruplarını ve T-hücre fonksiyonlarını incelemektir. Daha sonraysa bir AT-1 reseptör antagonisti olan losartanın T-hücre fonksiyonları ve lenfosit subgruplarına olan etkisini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Primer hipertansiyonu bulunan 14 hastanın ve 15 sağlıklı gönüllünün lenfosit kültürleri yapılmış ve bir T-hücre mitojeni olan phytohaemaglutinin uygulandıktan sonra T-hücrelerinin aktiviteleri ölçülmüştür. Lenfosit subgruplarını incelemek içinse direk immun floresan yöntemi kullanılmıştır. Her iki araştırma da hastalara hem tedavi öncesinde hem de tedavi sonrasında uygulanmıştır. Tedavi amacıyla hastalar 3 ay süreyle 50 mg losartan kullanmışlardır. BULGULAR: Hipertansif hastaların T-hücrelerinin PHA'ne blastojenik yanıtları, kontrol olgularına göre belirgin derecede yüksek bulunmuştur. (p=0.017). Losartan tedavisi sonrası, T-hücrelerinin artmış yanıtları ve stimülasyon indeksleri kontrollerin düzeyine inmiştir (p= 0.002 ve p= 0.02). Lenfosit subgruplarındaysa tedavi öncesi ve sonrasında kontrollere göre değişiklik saptanmamıştır. SONUÇ: Önceki çalışmaların aksine bu çalışmanın verileri primer hipertansiyon olgularında T-hücre aktivitelerinin belirgin olarak arttığını göstermektedir. Olgulara yeni tanı konmuş olması, hipertansif vasküler komplikasyonlarının bulunmaması, daha genç yaş gruplarında olmaları ve tek ilaç kullanmış olmaları bu çalışmayı önceki benzerlerinden daha güvenilir kılmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, losartan tedavisi sonrasında artan T-hücre aktivitesinin baskılandığı ortaya çıkmaktadır. Ancak mevcut verilerle söz konusu etkinin kan basıncındaki bir düşmenin sonucu mu, yoksa AT-1 antagonizmasının sonucu mu olduğunu belirlemek mümkün değildir. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY: BACKROUND: The role of immune system in the pathogenesis of primary hypertension is being clear each day. The aim of the present study was to examine the functions and subgroups of lymphoid cells in essential hypertension. Moreover, the effect of an ATI receptor blocker losartan, on T-cell functions was investigated. METHODS: The lymphocyte cultures were performed from 14 hypertensive patients and 15 normotensive controls. The [3H]-thymidine uptakes of lymphocytes were determined both spontaneously and after stimulation with a well-known T cell mitogen, phytohaemagglutinin. The lymphocyte subpopulations were determined by direct immunfluorescence method. The tests were performed both before and after the treatment. The patients were treated with at least for three months with losartan 50 mg daily. RESULTS: The blastogenic responses of T-lymphocytes to PHA were found to be significantly higher in the patients than normotensive controls (p=0.017). Interestingly after the blood pressures were normalized by losartan treatment, the high response of the T-lymphocytes and the stimulation index decreased to the levels of the controls (p= 0.002 and p= 0.02). The lymphocyte subpopulations of the patients and controls were not different and no change was noticed after the treatment. CONCLUSIONS: Despite the previous reports, this study indicates that, the blastogenic responses of the T-lymphocytes are markedly enhanced in the newly diagnosed and previously untreated young essential hypertensives. In addition, the present study has shown that treatment with losartan subsided the enhanced T-lymphocyte responses of patients with primary hypertension. However, whether this effect is ATI receptor mediated or the result of blood pressure decrement is not known at present. KAYNAKLAR: 1. Amenos M.A., Buendia E., Carreras L., Font I., Mestre M., Rama H.: Humoral and Cellular Immunological Abnormalities in Hypertensive Patients. J. Clin. Hypertens., 2:153-160, 1985. 2. Bech L.J., Rajagopalan S., Galis Z.: Role of Superoxide in Angiotensin-II Induced But Not Catecholamine Induced Hypertension. Circulation, 95:588-593, 1997. 3. Beretta P.C., Weidmann P.: Circulatory Volume in Essential Hypertension. Miner. Electrolyte Metab., 10:292-300, 1984. 4. Bittner V.: Atherosclerosis and The Immune System. Arch. Intern. Med., 158:1395- 1396, 1998. 5. Booth R.J., Wilson J.D., Bullock J.Y.: B-Adrenergic-Receptor Blockers and Antinuclear Antibodies in Hypertension. Clin. Pharmacol. Then, 31:555-558, 1982. 6. Boyum A.: Isolation of Leukocytes from Human Blood. Scand. J. Lab. Invest., 21:9- 29, 1968. T.C YteERÖ?RETM W&JUJ