Doğal sayılarla çarpma işleminde yaşanan öğrenci güçlüklerinin giderilmesinde çoklu temsil kullanımı: Bir eylem araştırması
The use of multiple representations to overcome student difficulties in multiplication with natural numbers: An action research study
- Tez No: 885121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD GÜVEN AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5. sınıf öğrencilerinin doğal sayılarla çarpma işleminde yaşadıkları güçlüklerin ortaya çıkarılması ve bu güçlüklerin giderilmesine yönelik çoklu temsil kullanımı yoluyla yapılacak sınıf içi etkinlik süreçlerinin incelenmesidir. Öğrencilerin çarpma işleminde yaşadıkları güçlüklerin giderilmesinde çoklu temsil yoluyla öğretimin rolünü gözlemleyebilmek amacıyla nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolay ulaşılabilir örnekleme metoduyla seçilen 5. sınıf 21 kız öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada uygulanan çoklu temsil yoluyla çarpma öğretimi, öğrencilerin çarpma işlemindeki güçlük ve yanılgıları göz önünde bulundurularak alanyazına ve matematik öğretim programına uygun bir şekilde hazırlanan ve 6 etkinlik içeren bir eylem planı uygulanmıştır. Dolayısıyla veri toplama aşamasında ilk olarak öğrencilerin çarpma işlemine dair kavrayışlarının yanılgı ve yaşadıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Veri toplama süreci, 6 hafta ve toplam 22 ders saati olacak şekilde yürütülmüştür. Video kayıtları, öğrencilerin etkinlik süreçlerinde hazırladıkları görseller, öğretmen tarafından tutulan alan notları, öğretmen ve öğrenci günlükleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler sürekli karşılaştırmalı analiz yoluyla analiz edilmiştir. Ulaşılan bulgular bağlamında 5. sınıf öğrencilerinin çarpma işleminde yaşadıkları güçlüklerin çoklu temsil yoluyla çarpma işlemi öğretiminin öğrencilerin yaşadıkları güçlükleri, sahip oldukları kavram yanılgılarının giderilmesini ve öğrencilerin çarpma işlemini kavramsal olarak anlamalarını sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin kullanılan çoklu temsiller yoluyla çarpmanın tekrarlı toplama olduğunun farkına varmış, çarpanların adet ve büyüklük anlamlarını keşfetmiş; kat, kare gibi çarpma işlemine ait matematiksel dili daha etkili kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte öğrenciler verilen bir sayıyı tekrarlı toplama ve gruplama bağlamında farklı sayılarla ifade edebilmiş, 0'ın ve 1'in çarpma işlemindeki rolünü kavramsal olarak yapılandırabilmiştir. Öğrenciler çarpım tablosunu çoklu temsiller yoluyla kendileri oluşturmuş ve bu sayede çarpım tablosuna yönelik kaygılarını giderebilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify the difficulties that 5th-grade students encounter in multiplication of natural numbers and to examine classroom activity processes aimed at overcoming these difficulties through the use of multiple representations. Action research, a qualitative research design, was employed to observe the role of instruction using multiple representations in addressing the challenges students face in multiplication. The study group consisted of 21 fifth-grade female students selected through convenient sampling method. Teaching multiplication through multiple representations was implemented based on students' difficulties and misconceptions in multiplication, following the literature and mathematics teaching curriculum, structured in a six-activity action plan. Thus, in the data collection phase, semi-structured interview forms were first applied to determine students' understanding, misconceptions, and difficulties regarding multiplication. The data collection process spanned 6 weeks with a total of 22 lesson hours. Data collection tools included video recordings, visual materials prepared by students during activities, field notes kept by the teacher, teacher and student journals, and semi-structured interviews. The collected data was analyzed through constant comparative analysis. The findings revealed that teaching multiplication through multiple representations facilitated students in overcoming their difficulties and conceptual misconceptions, enabling them to grasp multiplication conceptually. Through the use of multiple representations, students came to realize that multiplication is repeated addition, discovered the quantity and magnitude meanings of factors such as groups and squares, and began to use mathematical language more effectively in multiplication contexts. Moreover, students were able to express a given number in terms of different numbers through repeated addition and grouping contexts, and conceptually structured the roles of 0 and 1 in multiplication. Students also created their own multiplication tables through multiple representations, thereby alleviating their concerns regarding multiplication tables.