Konservatuvar solfej eğitimcilerinin partisyon okuma çalarak okuma ve transpozisyon öğretim yaklaşımlarının betimlenmesi
Describing conservatory solfege educators' approaches to teaching partition reading, reading by playing and transpositon
  1. Tez No: 885187
  2. Yazar: HAFİZE YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Müzik eğitimindeki en temel eğitimlerden biri olan solfej eğitimi oldukça önemli bir yer edinmektedir. Tam zamanlı eğitim veren Batı müziği konservatuvarlarında solfej eğitiminde partisyon okuma, çalarak okuma ve transpozisyon alanlarında çalışmaların yapıldığı bilinmektedir fakat bu alanlardaki çalışmaların nasıl yapıldığı, derste hangi kaynaklardan yararlanıldığı ve hangi öğretim yaklaşımlarının uygulandığı ise bilinmemektedir. Bu araştırma nitel bir araştırma olup betimsel yöntemlere dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırma tarama modelini esas almaktadır. Bu araştırmada tam zamanlı eğitim veren Batı müziği konservatuvarlarındaki ulaşılabilen solfej eğitimcilerine yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler nitel çözümleme yöntemlerine uygun olarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solfege education, which is one of the most basic education in music education, has a very important place. In Western music conservatories that provide full-time education, it is known that studies are carried out in the fields of score reading, sight reading and transposition in solfege education, but it is not known how the studies in these fields are carried out, which resources are used in the lessons and which teaching approaches are applied. This research is a qualitative research and was conducted based on descriptive methods. The research is based on the survey model. In this research, a structured interview form was applied to the solfege educators who could be reached in full-time Western music conservatories. The data obtained were analysed in accordance with qualitative analysis methods.