Metarhızıum spp. энтомопатогендик козу карындарынын биоинсектициддик, биофунгициддик жана биостимулятордук касиеттерин изилдөө
Metarhızıum spp. entomopatojenikmantarlarının biyoinsektisidal,biyofungisidal ve biyostimülatörözelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 885206
- Danışmanlar: PROF. DR. TİNATİN DÖÖLÖTKELDIEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya'nın pek çok yerinde zararlılara karşı Metarhizium entomopatojen fungus kullanılmaktadır. Bu entomopatojen fungus Lepidoptera, Hymenoptera, Coleoptera ve Diptera gibi takımlardan yaklaşık 200 böcek türünü etkilemektedir. Bunlar arasında bitki yaprak bitleri, akarlar, tripsler, sera beyazsinekleri, domates güvesi ve mayıs böceği larvaları bulunmaktadır. Böcek patojenleri dışında, bu funguslar büyümeyi teşvik ederek ve patojenlere karşı koruma sağlayarak konukçu bitkilerine fayda sağlayabilir. Bakla yaprak biti (Aphis fabae), sera beyazsıneği (Bemisia tabaci), kabuklu böcek (Aspidiotus nerii) ve örümcek akarı (Tetranychus urticae) Kırgızistan'da ekonomik olarak önemli zararlılardır. Mevcut gereksinim, bu zararlıların sayısını azaltmak için çevre dostu koruma kullanmaktır. Bu çalışma, sokucu-emici zararlılara ve fungal bitki patojenlerine karşı elde edilen biyoformülasyonu test etmek için düşük maliyetli ortamları seçerek yerel Metarhizium spp. suşlarının konidi üretimini artırmayı amaçlamaktadır 3.
Özet (Çeviri)
The entomopathogenic fungus from the Metarhizium genus is considered relevant in reducing the number of harmful pests in agriculture. This entomopathogenic fungus affects about 200 types of insects from orders like Lepidoptera, Homoptera, Hymenoptera, Coleoptera and Diptera. Among them are plant aphids, mites, thrips, greenhouse whiteflies, tomato whiteflies, and larvae of the butter beetle. Except as insect pathogens, these fungi can benefit their host plant through growth promotion and protection against pathogens. The phytophages like black bean aphid (Aphis fabae), greenhouse white butterfly (Bemisia tabaci) a scale insect (Aspidiotus nerii) and spider mite (Tetranychus urticae) are economically essential pests in Kyrgyzstan. The current requirement is to use environmentally friendly protection to reduce the number of these pests. This study aims to increase conidia production of local Metarhizium spp. strains by selecting the low-cost media to test obtained bioformulation against the sucking pests and fungal plant pathogens.