Postmodern afişte kümülatif anlam; David Carson
Cumulative meaning in postmodern poster; David Carson
  1. Tez No: 885274
  2. Yazar: ALİ VAROL TEKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Afiş mesaj iletme amacı taşıyan bir tasarımdır. Onun anlaşılması, okur tarafından doğru biçimde alımlanmasına ve afişin içeriğini oluşturan öğelerin tasarımda amaçlandığı gibi anlamlandırılmasına bağlıdır. Tasarımı meydana getiren öğeler aynı zamanda bu öğelerin dolaylı olarak ilişkide olduğu bağlantıları da içerir. Afişte kullanılan görselin, yazının, figürün, şekillerin ya da genel olarak afişin üslubunun, izleyicide yaptığı çağrışım, bu çağrışımı oluşturan bağlantılı diğer kavramları ve bunlarla ilgili önceden oluşturulmuş duyguları ve yargıları da kapsar. Kişinin bir mesajı idrak ederken baş vurduğu, belleğinde bir çözümleme aracı olarak bulundurduğu şemalar, onların ilişkide olduğu kavramlar, bağlantılar ve kişinin bunlara göre beliren yorumu; tarih ve toplum içinde oluşan,“varlık”a bakışa göre değişen, çağın düşünce biçimine ve toplum bilincinde yaşayan aktüel değerlere göre biçimlenen, dolayısı ile muğlak ve göreceli yapılardır. Postmodern afiş tasarımlarında oluşturulan mesaj da bu muğlak yapıların ve çağın bireylerde yaratmış olduğu birikimin bir sonucu olarak“anlam”ı bir kümülatif bir toplam olarak ortaya koyar. Bu tezde Modern ve Postmodern çağ görüşlerinin afiş tasarımlarına yansımaları,“Kümülatif Anlam”kavramı ve onun dayanakları incelenmiş ve Postmodern afişte Kümülatif Anlam kavramının işleyişi, David Carson'un afiş örnekleri üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A poster is a design that aims to convey a message. Its understanding depends on the reader's correct reception and the interpretation of the elements that make up the content of the poster as intended in the design. The elements that make up the design also include the connections that these elements are indirectly related to. The association that the visual, text, figure, shapes or the style of the poster in general create in the viewer also includes other related concepts that create this association and the previously formed emotions and judgments related to them. The schemas that a person uses when comprehending a message and keeps in his/her memory as a means of analysis, the concepts and connections that they are related to and the interpretation that the person makes according to these are ambiguous and relative structures that have formed in history and society, changed according to the perspective on“being”, shaped according to the way of thinking of the era and the current values living in the consciousness of society. The message created in postmodern poster designs also reveals“meaning”as a cumulative total as a result of these ambiguous structures and the accumulation that the era has created in individuals. In this thesis, the reflections of Modern and Postmodern era views on poster designs, the concept of“Cumulative Meaning”and its bases were examined and the functioning of the concept of Cumulative Meaning in Postmodern posters was tried to be shown through David Carson's poster examples.