Ekoloji temelli arazi sanatı uygulamaları ve sanat projesi
Ecology-based land art practices and art project
- Tez No: 885292
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez,“Arazi Sanatı”yapıtlarının ekoloji ile nasıl iç içe geçtiğini ve ekolojik unsurlardan nasıl etkilendiğini incelemektedir. Arazi sanatı, doğayı malzeme ve tema olarak kullanan, doğal unsurlarla çevresel faktörleri bütünleştiren bir harekettir. Çalışma, bu sanat formunun ekolojik unsurları nasıl yansıttığı ve onlarla nasıl etkileşim kurduğu sorularına yanıt bulmayı amaçlamaktadır. Arazi sanatının ekolojik mesajlarının etkisi, izleyicinin bunları nasıl algıladığı ve sanat dünyasındaki yeri konusunda literatürde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla bu çalışmanın problemini, ekoloji temelli arazi sanatı uygulamalarının ekolojik farkındalık yaratma potansiyelini ve bu potansiyelin sanat eserleri aracılığıyla nasıl ifade edildiğini değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri, sanat eseri analizi ve durum çalışmaları kullanılmıştır. 1960 sonrası arazi sanatı üzerine literatür taraması yapılarak eserlerin ekolojik faktörlerle ilişkisi analiz edilmiştir. Eserlerde kullanılan doğal malzemeler ve coğrafi konumların, eserlerin estetik ve ekolojik boyutlarına nasıl katkı sağladığı incelenmiştir. Araştırma sonuçları, arazi sanat eserlerinin doğal malzemeler ve manzaralarla iç içe olduğunu ve bu durumun sanatçıların doğrudan doğa ile çalışmasına olanak sağlayarak, ekolojik duyarlılığı arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, arazi sanatında doğanın bir tür sanat malzemesi olarak kullanıldığı ve çevresel sorunlara duyarlılığı arttırdığı tespit edilmiş, doğanın estetik ve ekolojik değerlerini öne çıkararak, çevresel farkındalık yarattığı değerlendirilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen arazi sanatı projesi ile doğal afetlerin ekosistemler üzerindeki etkilerinin yansıtılması ve ekolojik farkındalığın artırılması ortaya konulmuştur. Böylelikle arazi sanatının doğayla iç içe olan bu yapısı, izleyicilerin çevresel konularda daha bilinçli olmasını sağlayabilir, sanat ve doğa ilişkisine yeni bir bakış açısı sunabilir. Sonuç olarak ekoloji temelli arazi sanatının, çevre duyarlılığının arttırılması ve sanat dünyasında yeni bir alan açılması bakımından önemli bir sanat etkinliği olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how“Land Art”works are intertwined with ecology and how ecological elements affect them. Land art is a movement that uses nature as both material and theme and integrates natural elements with environmental factors. The study aims to find answers to the questions of how this art form reflects ecological elements and how it interacts with them. More research is needed in the literature on the impact of land art's ecological messages, how the viewer perceives them, and their place in the art world. Therefore, the problem of this study is to evaluate the potential of ecology-based land art practices to create ecological awareness and how this potential is expressed through works of art. Qualitative research methods, artwork analysis, and case studies were used in the research. A literature review was conducted on land art after 1960 to examine the relationship of the works with ecological factors. It examined how the natural materials and geographical locations used in the works contributed to their environmental and aesthetic dimensions. Research results show that land artworks are intertwined with natural materials and landscapes, allowing artists to work directly with nature and increasing ecological sensitivity. In addition, it has been determined that nature is used as a kind of art material in land art, awareness of environmental problems is increased, the aesthetic and ecological values of nature are highlighted, and environmental awareness is created. The land art project carried out within the scope of the thesis aimed to reflect the effects of natural disasters on ecosystems and increase ecological awareness. Thus, this structure of land art intertwined with nature can make the viewer more conscious of environmental issues and offer a new perspective on the relationship between art and nature. As a result, ecology-based land art is considered an essential artistic activity to increase environmental awareness and open a new field in the art world.