Competitive landscapes in the era of big data and AI: A comparative study of regulatory approaches
Büyük veri ve yapay zeka çağında rekabet ortamı: Düzenleyici yaklaşımların karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 885314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK OZAN ÖZPARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Büyük veri ve yapay zekâ teknolojilerinin evrimi, son dönemdeki büyük gelişmelerle birlikte, bu teknolojilere ilişkin veri odaklı piyasaların ve piyasa ekonomisinin büyümesini başarıyla sağlamıştır. Bu yenilikler, desteklediği endüstrilerde benzeri görülmemiş bir rekabet ortamı yaratmış ve pazarın hakimiyetini değiştirmiştir. Büyük veri ve yapay zekâ teknolojilerinin hızla gelişmesi, rekabet düzenlemeleri ve tüketici gizliliğine ilişkin endişelerin artmasına neden olmuştur. Bu nedenle, yapay zekâ ve büyük veri odaklı şirketler, AB, Türkiye ve ABD rekabet yasaları gibi çeşitli mevzuatlar tarafından düzenlenmektedir. Ayrıca, tüketici gizliliği kapsamında veri koruma hukuku ve rekabet hukuku da büyük veri şirketlerinin faaliyetlerini etkilemektedir. Bu çalışmada yapay zekâ ve büyük veri odaklı şirketlerin rekabeti nasıl etkilediği ve kişisel veri işleme faaliyetlerinin etkisi detaylı bir şekilde incelenecektir. Özellikle, bu şirketlerin birleşme ve devralma faaliyetleri üzerinde durulacak ve rekabet otoriteleri ile kanun koyucunun bu işlemlere bakış açıları incelenecektir. Büyük veri ve yapay zekâ endüstrisindeki rekabeti etkileyen faaliyetlerin pratik sonuçları da araştırılacak ve bu alandaki sınırlamalar ele alınacaktır. Bu çalışma, büyük veri ve yapay zekâ teknolojilerinin evrimini ve rekabet düzenlemelerini içerirken mevcut davaları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The evolution of big data and artificial intelligence technologies, along with the recent major developments, has successfully driven the growth of the data driven markets and market economy related to these technologies. These innovations have created unprecedented competition in the industries they support and changed the dominance of the market. The speedy progress of big data and artificial intelligence technologies has led to increased concerns about competition regulations and consumer privacy. Therefore, companies focused on artificial intelligence and big data are regulated by various legislations, such as EU, Türkiye, and US competition laws. In addition, data protection laws and competition laws within the scope of consumer privacy also affect the activities of big data companies. In this study, the impact of AI and big data-focused companies on competition and the effects of personal data processing activities will be examined in detail. In particular, the merger and acquisition activities of these companies will be emphasized, and the perspectives of the competition authorities and legislators on these transactions will be examined. The practical implications of activities affecting competition in the big data and artificial intelligence industry will also be explored, and limitations in this area will be addressed. This study examines the evolution of big data and artificial intelligence technologies and current litigation while involving competition regulations.