Manipülatif beceri temelli tasarlanan eğitsel oyun programının öğrencilerin dikkat düzeyine ve motor gelişimine etkisi
The effect of an educational game program designed based on manipulative skill on students' attention level and motor development
- Tez No: 885320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL AKÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı“Manipülatif Beceri Temelli Tasarlanan Eğitsel Oyun Programı”nın (MEOP) öğrencilerin dikkat düzeyine ve motor gelişimine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu araştırma deney ve kontrol gruplu yarı – deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırma grubu, Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında 23 Nisan Ortaokulu'nda 7. sınıfta öğrenim gören 40 (20 kız, 20 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan 40 öğrenci, cinsiyet yönünden eşit sayıya sahip 20 öğrenciden oluşan deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Her iki gruba bourdon dikkat testi, sırt ve bacak dinamometresi, sürat (10, 20, 30 metre) testi, illinois çeviklik testi, otur-uzan esneklik, flamingo denge testi, nelson el ve ayak reaksiyon testi ile ön test ölçümleri yapılmıştır. Ön test sonrası sadece deney grubuna 10 hafta boyunca MEOP uygulanılmıştır. Uygulama sonrası her iki gruba da son test ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Deney grubunun ön ve son test sonuçları grup içi karşılaştırıldığında katılımcıların dikkat süre, dikkat doğru harf, dikkat atlanan harf, sırt kuvveti, bacak kuvveti, sürat (10, 20, 30 metre), çeviklik, denge ve el reaksiyonu performanslarında son test lehine anlamlı fark tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubunun son test sonuçları gruplar arası karşılaştırıldığında katılımcıların dikkat doğru harf, 20 metre sürat ve çeviklik performanslarında olumlu yönde deney grubu lehine anlamlı fark tespit edilmiştir. Sonuç: Bu araştırmanın sonucunda, MEOP'nın öğrencilerin dikkat düzeyi, sırt ve bacak kuvveti, sürat, çeviklik, denge ve el reaksiyonu performanslarına olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of the“Educational Game Program Designed Based on Manipulative Skill”(MEOP), on the attention level and motor development of students. Material and Method: This research was conducted as a quasi-experimental model with experimental and control groups. The research group consisted of 40 (20 female, 20 male) students studying in the 7th grade at 23 Nisan Secondary School in Şahinbey district of Gaziantep province in the 2023-2024 academic year. The 40 students who participated in the study were divided into experimental and control groups consisting of 20 students with equal numbers in terms of gender. Pre-test measurements of attention level, back and leg strength, speed (10, 20, 30 meters), agility, flexibility, balance, hand and foot reaction were taken in both groups. After the pre-test, MEOP was applied only to the experimental group for 10 weeks. After the application, post-test measurements were made to both groups. Results: When the pre-test and post-test results of the experimental group were compared within the group, a significant difference was found in favour of the post-test in the attention duration, attention correct letter, attention skipped letter, back strength, leg strength, speed (10, 20, 30 meters), agility, balance and hand reaction performances of the participants. When the post-test results of the experimental and control groups were compared between the groups, a significant difference was found positively in favour of the experimental group in the attention correct letter, 20 meter sprint and agility performances of the participants. Conclusion: As a result of this study, it was found that MEOP had a positive effect on students' attention level, back and leg strength, speed, agility, balance and hand reaction performances.