Diabet komplikasyonları ile seks hormonu bağlayıcı globulin arasındaki ilişki
The Relationship between serum concentration of sex hormone binding globulin and diabetic complications
- Tez No: 88533
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda diabet komplikasyonları ile hiperandrojenemi arasında bir ilişki olup olmadığını araştırdık. Çalışmamıza postmenapozal Tip (II) diabetli 33 hasta aldık. Bu hastalarda glomerul filtrasyon hızı, albuminüri, SHBG, serbest testosteron, total testosteron, östrojen, progesteron düzeylerine bakıldı ve elektrom iyografi ve diabet açısından göz muayenesi yapıldı. Çalışmamızda diabetin nöropati ve retinopati komplikasyonları ile SHBG ve androjenler arasında bir ilişki bulunamadı. Androjenlerin diabetik komplikasyonların bulunduğu dokularda kan akımını ve polyol metabolizmasını artırarak veya büyüme hormonu ve ILGFl'i artırarak diabet komplikasyonlarını artırdığı şeklindeki teoriden yola çıkarak yaptığımız çalışma bize hiperandrojeneminin esas etken olmadığını ancak yardımcı bir etken olabileceğini gösterdi. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the relationship between the diabetic complications and hiperandrogenemia. The subjects were 33 postmenopausal type (II) diabetic women. Glomerular filtration rate and serum concentrations of sex hormone binding globulin, free testosterone, total testosterone, estrogen and progesteron were measured. Neuropathy were evaluated by electromyography and rethinopathy were evaluated by ophthalmoscope and angiography. We couldn't find any relationship between the rethinopathy and neuropathy complications of diabetes mellitus and the serum concentrations of SHBG and androgens. This study depends on the theory that androgens worsens the complications of diabetes by increasing the blood flow and the polyol metabolism in the tissues which are effected from diabetic complications or serum concentration of growth hormone and insulin like growth factor 1. We found that hiperandrogenemia is not the main factor but it may be only a supplying factor in progress of diabetic complications. 59