Behçet hastalığında lökosit adezyon ve agregasyonu
Leukocyte adhesion and aggregation in Behçet's disease
  1. Tez No: 88536
  2. Yazar: ERGÜN AKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN ERİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Behçet hastalığı ülkemizde, diğer Akdeniz ülkelerinde Ortadoğu'da ve Japonya'da dünyanın diğer bölgelerine göre daha sık olarak gözlenen kronik inflamatuar bir hastalıktır. Bir çok sistemi etkilemekle birlikte öncelikle ağız ve genital bölgede yara, cilt lezyonlan, göz, eklem, damar tutulumu ile seyreder. Üzerinde yoğun çalışmalar yapılmasına rağmen etyolojisi halen ortaya konulamamıştır. Etyolojide suçlanan faktörlerden birisi de lökosit aktivitesindeki artıştır. Hastalığın aktivite derecesinin belirlenmesinde kullanılan CRP ve sedimentasyon hızı gibi laboratuar testlerinin, klinik bulgularların şiddeti ile paralellik göstermediği bilinmektedir. Behçet hastalarında, çeşitli inflamatuar olaylarda inflamasyonun şiddeti ile orantılı olarak değişim gösteren lökosit agregasyonu lökerji testi kullanılarak araştırıldı. Çalışmaya katılan 45 Behçet hastası, 20 sağlıklı kontrol ve 20 şiddetli inflamatuar hastalığı (bakteriyel solunum yolu enfeksiyonu) bulunan hasta ile karşılaştırıldı. Ayrıca lökosit agregasyonun hastalığın aktivite derecesi(aktif klinik bulguların sayısı) ile ilişkisi bakımdan sedimentasyon ve CRP değerleri ile karşılaştırılması yapıldı. Özellikle aktif Behçet hastalarında lökosit agregasyonunun artmış olduğu saptandı. Bu sonuç aktif hastalarda lökosit aktivitesinin artmış olduğunu desteklemektedir. Lökosit agregasyonunun hastalığın aktivite derecesi ile değişimi bakımından, CRP değerine ve sedimentasyon hızına göre daha üstün olduğu saptandı. Özellikle iki aktif bulgusu olan hastalarla kontrol grubu karşılaştırıldığında CRP değerine göre daha üstün olduğu bulundu. Lökerji testinin hastalık aktivitesinin tespitinde kullanılabilecek basit, hızlı ve ucuz bir yöntem olabileceği sonucuna varıldı. Lökosit aktivitesini etkileyen ilaçların testin duyarlılığını düşürebileceği düşünüldü. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEUKOCYTE ADHESION AND AGGREGATION IN BEHCET'S DISEASE Behcet's disease is a chronic inflammatory disease which is frequently seen in our country, other Mediterrenian countries, Japan and Middle East than other countries elsewhere. The disease affects many systems but the most common presentations are oral and genital ulcerations, skin, eye, joint and vascular lesions. Despite many studies its etiology is obscure. One of the postulated mechanisms is increased leukocyte activation. It is also known that clinical severity of Behcet's disease does not correlate with activation parameters such as CRP, ESR. Leukocyte aggregation which differs with the degree of inflammation in various inflammatory disorders is assessed in patients with Behcet's disease by using leukergy test. Forty five patients with Behcet's disease are compared with twenty healthy control subjects and twenty patients with severe inflammatory disease (bacterial respiratory tract infection). Leukocyte aggregation is also compared with laboratory parameters such as CRP and ESR in terms of the connection with degree of disease activity(number of active clinical findings). Elevated leukocyte aggregation was found especially in patients with active Behcet's disease. This finding supports that leukocyte activity is increased in patients with the active disease. Lekergy test seems to have more value than CRP and ESR in terms of assessing differences in disease activity. Especially when patients with at least two active clinical findings compared with healthy control, leukergy test was superior than CRP to establish the disease activation. In conclusion, leukergy test is a simple, rapid and cheap test for determining clinical activity in Behcet's disease, however drugs interfering with leukocyte activity may lower the sensitivity of this test. 33