Relationship between separation-individuation and psychodynamic personality organization: The role of shame and guilt
Ayrışma bireyleşme ve psikodinamik kişilik organizasyonu arasındaki ilişki: Utanç ve suçluluk duygularının rolü
  1. Tez No: 885362
  2. Yazar: ARSLAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı utanç ve suçluluk duygularının ayrılma bireyleşme ve kişilik organizasyonları üzerindeki yordayıcı etkilerini araştırmak ve ayrılma bireyleşme ile kişilik organizasyonu ilişkisinde utanç ve suçluluk duygularının aracı rolünü incelemektir. Veriler 337 katılımcıdan toplandı. Verileri toplamak için Sürekli Utanç ve Suçluluk Ölçeği, Ayrılma Bireyleşme Envanteri ve Kişilik Organizasyonu Envanteri kullanıldı. Sonuçlara göre utanç, suçluluk duyguları, ayrılma bireyleşme ve kişilik organizasyonu pozitif yönde korelasyon göstermektedir. Katılımcıların kişilik organizasyonu ve ayrılma bireyleşme puanları utanç/suçluluk seviyelerine göre anlamlı olarak farklılık göstermektedir. Kişilik organizasyonu puanlarını ayrılma bireyleşme ve utanç puanları yordarken; ayrılma bireyleşme puanlarını sırasıyla utanç ve suçluluk duyguları yordamaktadır. Ayrılma bireyleşme ve kişilik organizasyonu ilişkisinde utanç duygusu anlamlı bir aracı değişken iken; suçluluk duygusu bu ilişkide anlamlı bir aracı etkisi göstermemiştir. Sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the predictive effects of shame and guilt on separation individuation and personality organization and to examine the mediating role of shame and guilt in the relationship between separation individuation and personality organization. Data were collected from 337 participants. Trait Shame and Guilt Scale, Separation Individuation Inventory and Personality Organization Inventory were used to collect the data. According to the results, shame, guilt, personality organization and separation individuation were positively correlated. Participants' personality organization and separation individuation scores differ significantly according to their shame/guilt levels. Personality organization scores were predicted by separation individuation and shame scores, while shame and guilt predicted separation individuation scores, respectively. While shame was a significant mediator variable in the relationship between separation individuation and personality organization, guilt was not found to be a significant mediator. The results were discussed in terms of the literature.