Kültürel ve çevresel değerlerin yeniden canlandırılması üzerine bir değerlendirme: Bir yavaş şehir örneği Güdül
An evaluation on the revitalization of cultural and environmental values: Slow city example Güdül
- Tez No: 885361
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE BAHÇECİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Başkent Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ankara iline bağlı Güdül ilçesi, tarihi geçmişi, geleneksel mimarisi, kırsal peyzajı, doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri ve tarımı ile turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle Ankara'ya yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan Güdül İlçesi, kalabalık olmayan nüfusu, günümüz kentleşmesinden etkilenmemesi, yapıların yerel özgünlüğünü koruması ve doğa ile iç içe olması bakımından birçok potansiyele sahip bir coğrafya olması nedeniyle Cittaslow (Yavaş Şehir) ilan edilmiştir. Bu araştırma, Güdül ilçesinin kültürel ve çevresel değerlerinin yeniden canlandırılması sürecini ele almaktadır ve bir Yavaş Şehir örneği olarak incelenmektedir. Araştırma, Güdül'ün tarihî ve kültürel mirasını, doğal kaynaklarını ve çevresel özelliklerini belirleyerek analiz etmektedir. Aynı zamanda, ilçenin kültürel ve çevresel değerlerini yeniden canlandırma çabalarını araştırmakta ve belgelemektedir. Cittaslow (Yavaş Şehir) prensipleri doğrultusunda Güdül'ün sürdürülebilirlik ve yaşanabilirlik açısından değerlendirmesi yapılmaktadır. Güdül'ün Cittaslow (Yavaş Şehir) üyelik başvuru sürecinde karşıladığı kriterler değerlendirilmekte ve kriterlerin incelenmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, Güdül'ün Cittaslow (Yavaş Şehir) üyeliği ile edindiği değerler ve geliştirilmesine dair öneriler sunulmaktadır. Araştırma, Güdül'ün kültürel peyzajını ve çevresel değerlerini belgeleme ve yeniden canlandırma amacı taşıyan önemli adımları incelemektedir. Son olarak, Güdül'ün kültürel, mimari, çevresel ve turistik değerlerinin yeniden canlandırılması için öneriler geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Güdül district of Ankara province has an important place in terms of tourism with its historical past, traditional architecture, rural landscape, natural beauties, local flavors and agriculture. For this reason, Güdül District, which is approximately 90 km away from Ankara, has been declared a Cittaslow (Slow City) because it is a geography with many potentials in terms of its uncrowded population, not being affected by today's urbanization, preserving the local authenticity of the buildings and being intertwined with nature. This research deals with the process of revitalizing the cultural and environmental values of Güdül district and is examined as an example of a Cittaslow (Slow City). The research analyzes Güdül's historical and cultural heritage, natural resources and environmental characteristics. It also researches and documents efforts to revitalize the district's cultural and environmental values. Güdül is evaluated in terms of sustainability and livability in line with Cittaslow (Slow City) principles. The criteria that Güdül meets during the Cittaslow (Slow City) membership application process are evaluated and the criteria are examined. Additionally, the values Güdül acquired through Cittaslow (Slow City) membership and suggestions for its development are presented. The research examines important steps aimed at documenting and revitalizing Güdül's cultural landscape and environmental values. Finally, suggestions are being developed for the revitalization of Güdül's cultural, architectural, environmental and touristic values.