Aile ve çocuk katılımı odaklı ekoturizm aktivitelerinin çevresel ve toplumsal açılardan değerlendirilmesi
Environmental and social evaluation of family and child participation-oriented ecotourism activities
  1. Tez No: 885375
  2. Yazar: ESRA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Ekoturizm; doğal ve kültürel kaynakların korunmasını, yerel halkın yaşam şartlarının geliştirilmesi hedefleyen ve halkın aktivitelerden fayda sağlamasını amaçlayan halkın refahını düşünen her mevsim yapılabilen bilinçli ve sürdürülebilir bir turizm türüdür. Son yıllarda turizm hareketine katılan insanların turizmden beklentileri değişmekte ve insanlar alışılmış ve kalabalık turizm merkezlerinden uzaklaşarak alternatif turizm türlerine yönelmektedir. Açık hava rekreasyon arayışlarının bireyler üzerinde bilişsel, fiziksel ve duygusal olarak yararlı etkiler yaratma kapasiteleri nedeniyle tercih edilen faaliyetler olduğunu ortaya koyan araştırmalar yapılmıştır. Dahası, bu faaliyetler önemli bir ekonomik yatırım gerektirmez ve bireysel tercihlere hitap eden çok çeşitli eğlence seçeneklerini kapsar. Bu çalışma, Türkiye'nin kırsal ve doğal bölgelerindeki ekoturizm faaliyetlerinin araştırılmasını, özellikle ailelerin ve çocukların katılımına vurgu yaparak incelemekte, örnek organizasyonlar, kamp alanları ile ilgili bir envanter oluşturulmuş, aktivitelerin gerçekleştiği organizasyonların sunduğu imkanlar ve olanaklar değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'de toplam 10 aile ve çocuk katılımı odaklı ekoturizm aktiviteleri sunan organizasyonlar ve kamplar değerlendirilmiştir. Bu organizasyon ve kampların sunduğu aktiviteler, etkinlikler, aile ve çocuklara sunduğu çevre ve doğa bilinci bireylerde zihinsel, sosyal ve fiziksel etkileri ayrıca aktivitelerin çevresel ve toplumsal açılardan değerlendirilmesi üzerine çalışma yapılmıştır.Çalışmada nitel araştıma yönteminde çok sık kıllanılan sözlü mülakat yöntemi kullanılarak, araştırmanın sonuçları, betimsel analiz yöntemiyle elde edilen verileri içermekte olup, bu veriler çalışmanın analiz bölümünde toplumsal ve çevresel açılardan değerlendirilmiş ve bu değerlendirmelerin temelinde öneri ve stratejiler geliştirilmiştir. Çalışma doğa ve çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlama, çevre eğitiminin önemini vurgulama, tarihsel ve kültürel kimliğin olumsuz etkilerden korunmasını amaçlama bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca, bu faaliyetlerin hem niteliğini hem de sayısını artırmaya özel bir vurgu yaparak, ailelerin ve çocukların ilgisini çekmeye odaklanan ekoturizm çabalarının geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, bu faaliyetleri tanıtmak ve pazarlamak ve bunlar hakkında bilgi yaymak için uygun stratejilerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism is a conscious and sustainable type of tourism that can be done in all seasons. It aims to protect natural and cultural resources, improve the living conditions of local people, and consider the welfare of the community by benefiting from various activities. In recent years, the expectations of people participating in tourism are changing. People are moving away from the usual and crowded tourism centers and turning to alternative types of tourism. Studies have shown that outdoor recreational activities are preferred because they provide cognitive, physical, and emotional benefits to individuals. Moreover, these activities do not require significant economic investment and offer a wide range of entertainment options that appeal to individual preferences. This study examines ecotourism activities in rural and natural regions of Turkey, with a particular emphasis on the participation of families and children. An inventory of sample organizations and camping areas was created, and the opportunities and possibilities offered by these organizations were evaluated. Within the scope of the study, a total of 10 organizations and camps offering ecotourism activities focused on family and child participation in Turkey were evaluated. The study looked into the activities provided by these organizations and camps, the environmental and nature awareness they promote among families and children, their mental, social, and physical effects on individuals, and an evaluation of the activities from environmental and social perspectives. The study utilized the oral interview method, which is commonly used in qualitative research. The results of the research include data obtained through descriptive analysis, which were evaluated from social and environmental perspectives in the analysis section of the study. Based on these evaluations, recommendations and strategies were developed. The study is significant in contributing to the development of nature and environmental awareness, emphasizing the importance of environmental education, and aiming to protect historical and cultural identity from negative effects. It is also recommended to develop ecotourism efforts focused on attracting families and children, with a special emphasis on increasing both the quality and number of these activities. Appropriate strategies should be implemented to promote and market these activities and disseminate information about them.